BANSKÁ BYSTRICA 16. apríla (SITA) - Primátori krajských miest podporujú systém fiškálnej decentralizácie navrhovaný vládou. Požadujú však zapracovať svoje pripomienky, najmä zvýšiť váhu kritéria počtu obyvateľov pri delení daňových prostriedkov medzi obce. Na dnešnom rokovaní primátorov klubu K8 s podpredsedom vlády Ivanom Miklošom a splnomocnencom pre decentralizáciu Viktorom Nižňanským primátori upozornili, že fiškálna decentralizácia bude pre niektoré mestá znamenať na budúci rok menej financií. V strate budú najmä najväčšie mestá, ktoré v súčasnosti dostávajú dotáciu na mestskú hromadnú dopravu. Minister Mikloš ich ubezpečil, že už od roku 2006 budú daňové príjmy samosprávy vyššie než v doterajšom systéme. „Územnej samospráve pôjde takmer celý výnos dane z príjmov, čo je najstabilnejšia daň. Pritom predpokladáme, že výnos z tejto dane bude najrýchlejšie a trvale rastúci spomedzi všetkých daní. Počítame s priemerne päťpercentným nárastom reálnych výnosov ročne,“ uviedol Mikloš. Zdôraznil, že fiškálna decentralizácia posilní nezávislosť a zodpovednosť samospráv, ako aj stabilitu v oblasti plánovania ich hospodárenia.
"Vítam tento systém decentralizácie, po tejto decentralizácii budeme na tom lepšie,“ uviedol primátor Nitry Ferdinand Vítek. „Pre mesto Banská Bystrica táto fiškálna decentralizácia znamená v optimálnom variante stratu 23 miliónov a v pesimistickom 55 miliónov,“ povedal banskobystrický primátor Ján Králik. Dodal, že Banská Bystrica v súčasnosti dostáva na MHD dotáciu vyše 81 miliónov korún. „Niektoré mestá a obce budú na tom lepšie, niektoré horšie. Pre tie najväčšie mestá to bude znamenať negatívny dopad,“ pripustil Mikloš. Dodal, že to tak bude nie preto, že nový systém bude zlý, ale že starý systém bol zlý. „Pretože v starom systéme sa samosprávy nefinancovali podľa povinností, ktoré museli plniť, ale primárne podľa počtu obyvateľov s trvalým bydliskom. Dnes je to omnoho spravodlivejšie,“ povedal minister.
Podľa návrhu zákona o rozpočtových pravidlách územnej samosprávy by výnos dane z príjmov fyzických osôb mal byť príjmom samospráv, pričom 70,9 % výnosu by mali získať obce, 27 % VÚC a zvyšných 2,1 % by mala byť rezerva. Výnos z cestnej dane by mal byť príjmom samosprávnych krajov a výnos dane z nehnuteľností by mal plynúť do rozpočtov miest a obcí. Územné samosprávy by podľa nového systému financovania obcí a VÚC mali od roku 2005 voľne stanovovať výšku týchto daní. Fiškálnej decentralizácie sa týka aj návrh zákona o miestnych daniach, zákona o rozpočtovom určení výnosov dane z príjmov územnej samosprávy, ako aj návrh nariadenia vlády o rozdeľovaní a poukazovaní výnosu dane z príjmov fyzických osôb územnej samospráve.