Niektoré informácie vo zverejnenom materiáli by sa dali interpretovať tak, že boli v neprospech jedného z kandidátov, uviedol pre agentúru SITA.
Informácie v Novom Čase by sa podľa Kužela za určitých okolností dali vysvetľovať ako kampaň. Podľa neho skôr ide o nepriamu podporu jedného z kandidátov a teda aj porušenie moratória je na hrane. Obdobne sa dajú vnímať aj články v Národnej obrode a Pravde, doplnil Kužel. V inom ponímaní sa však dá povedať, že denníky iba analyzujú predchádzajúce informácie a nejde o ich vlastnú iniciatívu. Je to skôr reakcia na predchádzajúce vyjadrenia, čo je úloha printových médií, doplnil Kužel. Podnet na ÚVK pre možné porušenie volebného moratória podala ĽS-HZDS a tak sa v sobotu bude musieť komisia touto otázkou zaoberať.
Výkonný riaditeľ mimovládnej organizácie MEMO 98 si myslí, že moratórium v tlači nie je opodstatnené, lebo nemá zďaleka taký vplyv ako elektronické médiá. Kužel sa prikláňa k 24-hodinovému moratóriu pred voľbami pre elektronické médiá a za moratórium pre tlačené médiá v deň volieb.
O tom či bolo moratórium porušené a o pokute pre denníky rozhoduje ministerstvo kultúry. V roku 2002 pri parlamentných voľbách najprv ministerstvo rozhodlo o udelení pokuty pre porušenie moratória pre denníky Pravda a Nový Čas vo výške 10 tisíc a 5 tisíc korún. Ministerstvo však napokon svoje pôvodné rozhodnutie o pokutách zrušilo.
Volebné moratórium sa začalo vo štvrtok o 7:00. Počas neho je zakázané v masmédiách zverejňovať informácie v prospech alebo v neprospech nejakého kandidáta. Počas hlasovania je ďalej zakázané presviedčať za alebo proti nejakému kandidátovi v budovách, kde sídlia okrskové komisie alebo v ich bezprostrednom okolí.