Bratislava 29. októbra (TASR) - Rómske mimovládne organizácie (RMO) v SR udivuje, že ich zástupcov neprizvali na medzinárodnú konferenciu Rómovia v strednej Európe, stav a východiská, ktorá sa dnes začala v Bratislave.
"Nie je to ojedinelý prípad, keď poverení vládni úradníci bežne a zámerne vynechávajú a ignorujú nami ponúknutú pomoc pri riešení tejto problematiky. Je to výsledok komunikácie skupiny ľudí, ktorí evidentne prizývajú takzvaných odborníkov na rómsku problematiku," uvádza sa vo vyhlásení RMO v SR, ktoré TASR poslal ich hovorca Jozef Červenák.
Príčiny migrácie Rómov, ktoré sú predmetom uvedenej konferencie, analyzuje publikácia, ktorú vlani vydali RMO. Preto si myslia, že poznatky a skúsenosti rómskych aktivistov, ktorí sa danej problematike venujú, môžu byť pri riešení problému prínosom. Bratislavskú konferenciu organizuje v gescii vicepremiéra Csákyho Slovenský inštitút medzinárodných štúdií v spolupráci so splnomocnenkyňou vlády SR pre rómsku komunitu Klárou Orgovánovou a zahraničnými partnermi. Venuje sa jednak analýze príčin migrácie Rómov, jej ďalším cieľom je hľadať východiská v spolužití medzi rómskou národnostnou menšinou a majoritnou spoločnosťou.