"Druhé kolo volieb už nikoho vôbec nezaujíma. Prázdniny, Európska únia, Anglicko, Írsko, víza, pracovné povolenie, Amerika a podobne," priblížil aktuálne témy vysokoškolákov Marcel zo Spišskej Novej Vsi, ktorý si voličský preukaz nevybavil. Podľa neho účasť študentov na voľbách, okrem toho, že neboli dostatočne motivovaní vybaviť si voličské preukazy, negatívne ovplyvňuje aj to, že priamo v Mlynskej doline nie je možnosť voliť.
"Keby tu bola volebná komisia, tak si uvedomme, že Kukanovi chýbalo 3600 hlasov. Tuná je 10 tisíc. Ako málo chýbalo a bolo by to prešlo," povzdychol si.
Na druhom kole volieb hlavy štátu sa 27-ročná archeologička Anička zúčastní. Upozornila však, že cestovať domov kvôli vybaveniu príslušných dokladov alebo odvoleniu sa mnohým študentom neoplatí. "Je to trošku problém aj s tými volebnými lístkami, že to nie je riadené nejako cez Internet," spresnila. Myslí si, že veľa študentov kvôli tomu nešlo voliť. Jej slová potvrdili aj dvaja študenti filozofickej fakulty, ktorí sa nezúčastnili ani na prvom kole volieb.
Niektorí vysokoškoláci si stihli vybaviť voličský preukaz počas veľkonočných sviatkov. Mladá študentka bývajúca v blízkosti hlavného mesta mohla preto sadnúť na autobus a ísť do mesta vyjadriť sa k budúcej hlave štátu.
Okrem prekážok súvisiacich s vybavovaním voličských preukazov študentov odrádzajú od účasti aj mená obidvoch finalistov prezidentského boja. Študentka Katka sa domnieva, že napríklad bývalý trojnásobný premiér sa vôbec nezmenil, aj keď zahraničie ho vníma s odstupom rokov menej nepriateľsky.
Krčmičky a bufety v Mlynskej doline boli počas ospalého popoludnia takmer vyľudnené, neprebiehali v nich žiadne ohnivé debaty. Mladí muži aj dievčatá sa skôr živo zaujímali o osud jednej z krčiem, ktorej v blízkom čase hrozí zánik alebo prestavba. Autobusy v obidvoch smeroch boli neustále plné, do mesta sa vybralo aj veľa zahraničných študentov.