Rozdiel bol dokonca vyšší, ako pri prvej priamej voľbe hlavy štátu medzi Rudolfom Schusterom a Mečiarom.
Podľa Grigorija Mesežnikova, Miroslava Kusého a Michala Vašečku došlo tesne pred voľbami k mobilizácii občanov. "Frustrácia mnohých voličov tých kandidátov, ktorí nepostúpili do druhého kola, bola asi prekonaná obavami z Mečiarovho návratu," uviedol pre TASR Mesežnikov.
Pre šéfa ĽS-HZDS Mečiara znamená neúspech podľa Mesežnikova ťažký úder, keďže ide o už o jeho druhé prehraté prezidentské voľby. Víťazstvo Gašparoviča považuje Mesežnikov taktiež za dosť komplikovanú situáciu pre vládu a vládnu koalíciu, keďže nový prezident sa profiloval ako kritik súčasnej vlády. "Je tam podľa mňa silný politický záväzok voči strane Smer z jeho strany, i keď novozvolený prezident to poprel," konštatoval.
Za rozhodujúci faktor pre víťazstvo Gašparoviča označil Kusý kampaň predchádzajúceho týždňa, kedy sa s Mečiarom pred kamerami dostal do konfrontácie, najmä v relácii Sito TV Markíza. "Mečiar sa predtým snažil byť oveľa tolerantnejší než v minulosti, ale v tejto kampani sa opäť vrátil k starým manierom. To bol možno šok pre ľudí, ktorí sa rozhodovali ako postupovať a vlastne neposlúchli ani odporúčanie niektorých strán vládnej koalície nejsť voliť," uviedol Kusý. ĽS-HZDS podľa neho nebude mať záujem neúspech riešiť, keďže "je to strana jedného muža". Zo strany šéfa strany Smer Roberta Fica bude podľa Kusého snaha robiť z Gašparoviča "mediátora" svojich politických ambícií. "Otázka je, či je Gašparovič až natoľko zaviazaný Ficovi, aby musel plniť túto úlohu," konštatoval.
Podľa Vašečku pozícia Mečiara v ĽS-HZDS je stála silná. Gašparovič podľa neho v predvolebných televíznych debatách ukázal "vľúdnu tvár", urobil sebareflexiu a za isté veci sa ospravedlnil, čo mohlo nahrávať v jeho prospech. "Ľudia zvažovali medzi väčším a menším zlom, a čo všetko môže výsledok volieb znamenať pre Slovensko," povedal.