Bratislava 18. apríla (TASR) - Pre obraz Slovenska v zahraničí bude oveľa lepšie, že sa človek s málo známym menom ako je Ivan Gašparovič stal hlavou štátu i vrchným veliteľom ozbrojených síl SR, domnieva sa zahraničnopolitický analytik Ivo Samson zo SFPA (Slovenská spoločnosť pre zahraničnú politiku).
"Zahraničie môže komentovať výsledok s tým, že zvíťazil človek z bývalej garnitúry, ktorá sa neveľmi preslávila a skomplikovala Slovensku cestu do EÚ a NATO a vykazovala demokratické deficity," uviedol pre TASR Samson. Podľa neho však samotné meno Slovensku pomôže pred podozrením, že sa naša krajina opäť dostáva do závozu autoritatívnych režimov.
Fakt, že si Slováci zvolili prezidenta z radov opozície podľa Samsona nie je problémom v demokraciách, podobný príklad majú vo Francúzsku. "Naopak to môže ukazovať, že ide o vyrovnanú demokratickú spoločnosť, o tom je deľba moci," povedal. Problém skôr môže byť v tom, ako to bude zahraničie interpretovať. Môže si myslieť, že ide o prezidenta, ktorý bude nadstranícky, aj keď pochádza z opozície. Podľa Samsona sa to však asi bude vysvetľovať tak, že ide o prezidenta, ktorý je zaviazaný opozícii a ktorý má nejakú bojovú úlohu. "V prípade Ivana Gašparoviča je tá úloha, zdá sa, je vopred daná, určite vznikne podozrenie, že bude komplikovať vláde život natoľko, aby došlo k vypísaniu predčasných volieb," uzavrel Samson.
Podľa Samsona sa zahraničie delí na kategórie - politici, vzdelanejšia verejnosť, vnímajúca politiku a väčšina občanov, ktorí zahraničnú politiku nevnímajú. Svoje úvahy postavil z pohľadu zahraničných špičkových politikov.