BRATISLAVA 18. apríla (SITA) - Výsledok volieb prezidenta je "definitívnou porážkou politiky Vladimíra Mečiara," uviedol v diskusnej relácii Slovenskej televízie (STV) O päť minút dvanásť predseda KDH Pavol Hrušovský. Hrušovského prekvapilo vysoké percento hlasov voličov pre víťaza volieb Ivana Gašparoviča. Rešpektuje ale slobodné rozhodnutie občanov. S prezidentom, ktorý má byť podľa neho najmä nadstranícky, chce dobre a zodpovedne spolupracovať. Rozhodnutie občanov ako aj funkciu prezidenta si váži aj predseda SMK Béla Bugár, ktorý Gašparovičovi praje, aby pracoval v prospech všetkých občanov. Podľa Bugára, dostal Gašparovič, po svojom pôsobení na čele Národnej rady SR za vlády HZDS, "druhú šancu". Lepšiu spoluprácu s Gašparovičom než so súčasným prezidentom Rudolfom Schusterom si želá premiér a predseda SDKÚ Mikuláš Dzurinda. Verí, že Gašparovič bude svoj post napĺňať v duchu ústavy. Podľa Dzurindu je dobré, že máme priamu voľbu prezidenta. Občania podľa neho rozhodli ako rozhodli a akceptuje to.
Dzurinda zároveň v diskusii poprel, že by pred voľbami uzavreli nejaké dohody o spolupráci s Mečiarom a tvrdí, že nerokovali ani s Gašparovičom. Podľa Dzurindu je dobré, že víťaz prezidentských volieb má politické skúsenosti. Nepáčia sa mu však povolebné výroky predsedu strany Smer Roberta Fica, že Smer mal dobrú intuíciu, keď podporil Gašparoviča. Dzurinda verí, že Gašparovič bude nezávislý.
Podľa Hrušovského, voľby prezidenta problémy v koalícii nezlepšia ani nezhoršia. "Ak sa budeme rešpektovať, tak to bude fungovať," domnieva sa Hrušovský, podľa ktorého prezident nemá právo vecne zasahovať do zákonov. Predseda KDH sa pripravuje sa na korektnú spoluprácu s hlavou štátu, ktorá musí byť v rámcoch ústavných právomocí. Naopak, Dzurinda si myslí, že voľby prezidenta sú istým medzníkom a podľa neho je možné, že umožnia lepšie dohody vo vláde. Šéf SMK Béla Bugár verí, že prezident nebude pre svoj iný názor vracať zákony do parlamentu.
Pri riešení nezhôd koaličných strán je podľa Bugára podstatné, aby koalícia získala podporu poslancov, čo opustili rady jej strán. SMK chce o tejto téme rokovať v Koaličnej rade. Poslanci, ktorí hlasovali za programové vyhlásenie vlády a už nie sú členmi vládnych strán, by podľa Hrušovského mali tiež prevziať spoluzodpovednosť za vývoj. Hrušovský je za dohodu s týmito poslancami. Politické rokovania o tomto probléme presadzuje aj Dzurinda, na dohodu však podľa neho "treba dvoch". Predseda SDKÚ zároveň pripomenul, že súčasná vláda nie je prvou vládou, ktorá nemá väčšinu.