BRATISLAVA 19. apríla (SITA) - Ministerstvo životného prostredia (MŽP) by malo splniť svoju základnú úlohu ochrany životného prostredia a po vstupe do Európskej únie vydať národný zákaz na používanie geneticky modifikovaných potravín na Slovensku. Na dnešnej tlačovej besede v Bratislave to vyhlásil koordinátor genetickej a toxickej kampane Greenpeace Martin Hojsík. "V súčasnosti je v EÚ povolených 18 druhov geneticky modifikovaných organizmov (GMO), z toho tri GMO na pestovanie troch typov kukurice." Na Slovensku je používanie GMO zakázané, iba jeden typ kukurice sa využíva na dokrmovanie poľnohospodárskych zvierat. Podľa Hojsíka hrozí, že po vstupe do EÚ bude používanie geneticky upravených organizmov automaticky povolené aj u nás. "Ako ochranári máme voči tomu veľa výhrad," povedal. Na Slovensku totiž nebol hodnotený dopad 18 GMO na životné prostredie. Hojsík upozornil, že "škody by mohli byť nezvratné a rozsiahle".
V žiadnej z desiatich pristupujúcich krajín sa doteraz GM poľnohospodárske plodiny komerčne nepestovali. Ide hlave o spomínanú kukuricu, sóju alebo repku olejnú. Slovensko by malo podľa Hojsíka využiť svoje právo a po vstupe do EÚ vydať národný zákaz, ktorý si uplatnili už aj niektoré členské krajiny, napríklad Taliansko, Rakúsko alebo Nemecko. "Podľa prieskumov v EÚ ľudia nechcú GMO," konštatoval Hojsík.
Ako informoval Daniel Lešinský z organizácie Agro-eko fórum, GMO majú nepriaznivý vplyv aj na zdravie človeka. Kultúrne plodiny môžu byť kontaminované nežiaduco a u spotrebiteľa môžu napríklad vyvolať odolnosť voči antibiotikám. Je veľmi potrebné doriešiť aj systém označovania geneticky upravovaných výrobkov v EÚ, aby si kupujúci mohol vybrať. EÚ síce prijala novú legislatívu v systéme označovania, tá je však podľa Lešinského nedostatočná.
Agentúra SITA vydá k správe zvukovú správu