Pre agentúru SITA to povedal riaditeľ odboru biologickej bezpečnosti Ministerstva životného prostredia (MŽP) Igor Ferienčík v reakcii na dnešnú výzvu organizácie Greenpeace, ktorá chce od MŽP, aby po 1. máji zakázalo GMO. Podľa Martina Hojsíka z Greenpeace "by kandidátske krajiny nemali automaticky prijať GM poľnohospodárske plodiny bez dôkladného posúdenia rizík a vplyvov na životné prostredie". Ferienčík však tvrdí, že v EÚ sú GMO dobre preverované vynikajúcimi odborníkmi a všetky argumenty environmentálnej Greenpeace sú ľahko vyvrátiteľné. "Greenpeace robí iba platené kampane a nikdy nie za niečo, vždy sú proti," konštatoval Ferienčík.
Hojsík nie je odporcom GMO, žiada však, aby boli zohľadnené a zhodnotené špecifiká Panónskeho a Karpatského regiónu, pretože tie nie sú identické s európskymi regiónmi. "Je povinnosťou vrcholného predstaviteľa biologickej bezpečnosti v štáte, aby žiadal a uskutočnil posúdenie, lebo vplyvy na životné prostredie môžu byť nezvratné," povedal Hojsík. Na Slovensku je momentálne povolený jeden druh GM spracovanej kukurice určenej na poľnohospodárske dokrmovanie. Riaditeľ odboru biologickej bezpečnosti poznamenal, že dnes je v podstate geneticky modifikovaný každý jedinec, napríklad klasickým krížením jednotlivých druhov. "Na GMO ešte nikto neumrel ani neochorel," povedal Ferienčík aj keď priznal, že by na ne mohla vzniknúť alergia. "Dnes však neexistuje bielkovina, na ktorú by nebol niekto alergický, potraviny spracúvame tepelne, ovocie sa chemicky ožaruje, proti tomu nikto nerobí kampane," hovorí Ferienčík.
MŽP po odborných skúmaniach pravdepodobne vydá národný zákaz na niektoré druhy GM plodín, určite však nie celoplošný. Uvažuje sa o repke olejnej, lebo jej gény by mohli "preskakovať na príbuzné rastliny".