BRATISLAVA 20. apríla (SITA) - Ministerstvo kultúry (MK) SR žiada vládu, aby presunula zo svojej rezervy do rozpočtu ministerstva 50 miliónov korún. Rezort kultúry peniaze potrebuje na zabezpečenie novostavby budovy Slovenského národného divadla (SND). Spomínaných 50 miliónov by malo pokryť náklady, bez ktorých by na stavbe vznikli škody a hrozili by sankcie od dodávateľov. Zaplatí sa z nich stráženie, ochrana zariadení a objektu. Na nevyhnutné náklady až do doriešenia dostavby nového SND a jeho financovania nemá ministerstvo kultúry vo svojom rozpočte na tento rok prostriedky. MK SR náklady pôvodne vyčíslilo na 62 993 000 korún. Po Porade ekonomických ministrov sumu upravili na 50 miliónov korún. O problematike bude v stredu rokovať vláda.
Návrh na dostavbu a predaj SND, ktorý vypracovali rezorty hospodárstva a kultúry počíta so vznikom správcovskej akciovej spoločnosti s 34-percentnou účasťou štátu. Akciová spoločnosť by mala spravovať majetok štátu a zabezpečiť dokončenie stavby. Ministerstvo kultúry chce osobitnou zmluvou so správcovskou spoločnosťou zabezpečiť využívanie časti budovy pre SND. Podľa ministra kultúry Rudolfa Chmela dostane divadlo v dostavanej budove na Pribinovej ulici v Bratislave s pracovným názvom Národné kultúrne centrum
(NKC) asi tretinu jeho prevádzkových kapacít a zvyšok využijú komerčné prevádzky. Za najreálnejší považuje kompromis požiadaviek divadelníkov a budúceho investora. Budúca dohoda by podľa Chmela mala minimálne umožniť využívať priestory NKC opere, baletu a činohre SND počas rekonštrukcie historickej budovy SND a Divadla P. O. Hviezdoslava. Prví záujemcovia o budovu sa už ohlásili, MK SR ich však nekonkretizovalo.
Budovu SND začali stavať v roku 1985. Do konca minulého roka sa na nej preinvestovalo viac ako 3,4 miliardy korún. Na dostavbu budovy, ktorá je dokončená na približne 90 percent, treba približne 820,6 milióna korún. Projekt riešenia dostavby a prevádzkovania budovy novostavby Slovenského národného divadla (SND) Porada ekonomických ministrov 29. marca neschválila. Dôvodom bolo podľa ministra financií Ivana Mikloša, že neposúva veci dostatočne dopredu, nehovorí o potenciálnych investoroch a nerieši problém financovania dostavby. Ekonomickí ministri preto spoločný návrh rezortov hospodárstva a kultúry vrátili na dopracovanie a oba rezorty by dopracovaný návrh mali predložiť do 15. mája.