BRATISLAVA 20. apríla (SITA) - Absolventom vysokoškolských technických odborov chýba dostatočná jazyková pripravenosť. Myslí si to predseda Slovenskej obchodnej a priemyselnej komory (SOPK) Peter Mihók, podľa ktorého ide o jednu z najvýznamnejších výhrad zamestnávateľov voči absolventom. Zároveň podnikateľská a priemyselná sféra vyčíta technickým univerzitám, že nepripravujú "špičkové osobnosti" v daných odboroch, ale viac vychovávajú tzv. priemer, uviedol Mihók na dnešnej tlačovej besede ku konferencii - Sú vysoké školy skutočným bohatstvom Slovenskej republiky?
Zástupcovia zamestnávateľov sa zhodli, že majú záujem spolupracovať s vysokými školami, aby spoločne nedostatky odstránili. Podľa prezidenta Združenia priemyselných zväzov SR Jozefa Uhríka by však mali mať možnosť spolupodieľať sa na príprave študijných programov. Príkladom takejto spolupráce je napr. automobilový priemysel, kde začína prinášať prvé výsledky. Uhrík v súvislosti s témou konferencie zdôraznil, že vysoké školy sú bohatstvom Slovenska, ale v súčasnosti je dôležité, aby ním aj zostali. Na zabezpečenie tohto cieľa je podľa prezidenta Slovenskej rektorskej konferencie Juraja Sinaya dôležité, aby sa zvýšil prílev finančných prostriedkov do vedy, výskumu a vzdelávania. Okrem verejných zdrojov by podľa neho školy mohli získavať financie práve z podnikateľskej sféry, za čo by dostala od štátu určité stimuly.
Sinay v reakcii na výhrady zamestnávateľov pripustil, že doposiaľ sa na technické odbory nehlásili len tí najlepší stredoškoláci. Aj to môže byť problémom uplatnenia absolventov v praxi. Ako dodal, čiastočne si za to môže samotná priemyselná sféra, ktorá v minulosti študentov nedostatočne motivovala. Myslí si to aj minister školstva Martin Fronc, podľa ktorého po roku 1989 slovenský priemysel stagnoval, aj preto sa od vysokých škôl vzdialil. V súčasnosti však zaznamenáva rozvoj, a preto je spolupráca so školami o to významnejšia.
Diskusiu na konferencii medzi predstaviteľmi podnikateľskej a priemyselnej sféry a vysokými školami minister Fronc hodnotí ako veľmi dôležitú. Podľa neho v nej odzneli podnetné návrhy a zistil, že v podnikateľskej sfére získal zrejme väčšiu podporu pre svoje reformy ako v školskej.
es;ve;zd