Bratislava 20. apríla (TASR) - Slabú znalosť cudzích jazykov považujú zástupcovia podnikateľskej a priemyselnej sféry za najväčší nedostatok absolventov slovenských vysokých škôl (VŠ).
Zhodli sa na tom účastníci jednodňovej konferencie, ktorá sa dnes z iniciatívy Slovenskej rektorskej konferencie (SRK), Združenia priemyselných zväzov SR (ZPZ SR) a Slovenskej obchodnej a priemyselnej komory (SOPK) konala v bratislavskom hoteli Danube. Na stretnutí sa zúčastnil aj minister školstva Martin Fronc.
"Nedostatočná jazyková príprava je najmä u technicky orientovaných vysokoškolákov," zhodnotil úroveň vysokoškolského vzdelávania na Slovensku šéf SOPK Peter Mihók. Jazyková príprava by mala podľa neho trvať počas celého štúdia.
Negatívum vidí aj v tom, že slovenské VŠ vychovávajú skôr priemer ako osobnosti v príslušnom odbore. "Priemeru máme dosť, zaostávame v špičkách," dodal Mihók. Riešenie vidí v individuálnom prístupe pedagógov k nadaným a talentovaným študentom, ktorí si vyžadujú osobitný prístup. Prirovnal to k príprave špičkových športovcov, ktorá prebieha v ideálnych podmienkach.
Problém pri výchove špičkových odborníkov v technickej oblasti je podľa prezidenta SRK Juraja Sinay v menej kvalitných záujemcoch o toto štúdium. "Na technicky orientované programy sa hlásia tí menej kvalitnejší absolventi stredných škôl," poznamenal rektor Technickej univerzity v Košiciach. Na margo nedostatočnej jazykovej vybavenosti absolventov technických smerov povedal, že plošné vyučovanie cudzích jazykov nemá žiaduci efekt.
Zástupcovia VŠ a podnikateľskej sféry diskutovali aj o probléme nanovo definovať bakalárske štúdium. Upozornili tiež na potrebu participovať na definícií jednotlivých študijných programov, ktoré by pripravovali odborníkov do praxe. Zástupcovia priemyslu prisľúbili aj finančnú podporu pri budovaní vedecko-výskumnej štruktúre na VŠ.