Zhruba tisícka ľudí zhromaždených na Námestí slobody v Bratislave chcela týmto spôsobom upozorniť na kritickú situáciu slovenských sídiel, do ktorej sa podľa nich nedostali vlastnou vinou.
"Mestá a obce boli zaťažené výkonom kompetencií štátu, pri súčasnom zadržaní časti prostriedkov štátnou správou bez priebežného hodnotenia a korigovania nesprávneho vývoja výkonnou mocou," zdôraznil v prejave predseda Združenia miest a obcí Slovenska (ZMOS) Michal Sýkora. Pripomenul, že ešte ani tento mesiac nie sú doriešené problémy delimitačného procesu z roku 2002. Ako poznamenal, odpoveďou na neúnosný stav je namiesto riešenia problémov zo strany výkonnej moci často len znevažovanie miest a obcí a ich volených predstaviteľov a ironické odporúčanie, aby sa súdili so štátom. "Nie sme proti reforme verejnej správy, ani proti fiškálnej decentralizácii ako princípom," vyhlásil Sýkora. Podľa neho sa však nemôže spustiť v plánovanej podobe, keď jej východiskom je dokázateľne neobjektívny a podhodnotený tohtoročný rozpočet. Na výkon originálnych kompetencií, najmä v školstve a v opatrovateľskej službe žiada samospráva pre budúci rok zvýšiť plánovaný objem financií v štátnom rozpočte o tri miliardy korún.
Podpredseda ZMOS a starosta bratislavskej Petržalky Vladimír Bajan pripomenul, že sa stratilo partnerstvo medzi vládou a samosprávou. "Štát sa arogantne prestáva radiť ako ďalej s reformou a z tvorby zákonov sa stali dostihy," zdôraznil. Podľa neho štát umelo vytvára dojem, že za nefungujúcu reformu je zodpovedná samospráva. Členka predsedníctva ZMOS a starostka Maduníc Alena Jelušová pripomenula, že samospráva prestáva byť samosprávou a začína byť hybridom, ktorý sa dostáva do područia štátu. "Za 14 rokov môjho pôsobenia v samospráve som sa nestretla s toľkou dehonestáciou ako za posledné dva roky," skonštatovala. Primátor Žarnovice Dušan Gréger označil výsledok reformy za chaos a je presvedčený, že sa vytratila základná myšlienka efektivity a priblíženia sa občanom.
Účastníci mítingu, na ktorom nechýbali heslá ako napríklad: "Zrušte vidiek, nemocnice, školy, aby sa už nerodili také voly, Samospráva nie je vaša kamospráva, Slovenské obce nie sú slovenské ovce či Reforma áno - deforma nie", prijali na záver výzvu. Protestujú v nej proti nerešpektovaniu územných princípov a práv miestnej samosprávy, proti doterajšiemu postupu reformy verejnej správy a jej nedostatočnej koordinácii. Zároveň vyzývajú vládu k vyhodnoteniu presunu kompetencií, zabezpečeniu transparentnosti a financovania preneseného výkonu štátnej správy, k uzatvoreniu rozporových konaní k delimitačným protokolom, ale aj k podpore postavenia spoločných obecných úradov. Od poslancov NR SR žiadajú vyhodnotenie výsledkov doterajšieho procesu reformy a prerokovanie všetkých súvisiacich zákonov s fiškálnou decentralizáciou ako jeden celok.