Jeho šéf Ján Drgonec upozornil, že v paragrafe 6 dochádza k obmedzovaniu základných práv a slobôd. V ňom sa uvádza, že predajca má možnosť odoprieť predaj tabakových výrobkov podozrivým osobám dovtedy, pokiaľ sa nepreukážu úradným dokladom. "Súkromná osoba nemá právo zisťovať údaje o inej osobe," zdôraznil Drgonec. Pozornosť predkladateľa zákona ministerstva zdravotníctva - a prítomných upriamil aj na skutočnosť, že pri automatovom predaji nie je možné zisťovať vek kupujúceho. Takisto si predseda Ústavnoprávneho výboru myslí, že zakázať predaj cigariet na vysokých školách a vo vysokoškolských študentských domoch nie je správne, pretože študenti tohto typu školy sú podľa zákona plnoletí. Drgonec tiež navrhol, aby za každé porušenie zákona bola uložená sankcia vo výške 5000 Sk.
Ostatní členovia výboru sa s jeho pripomienkami stotožnili. Pri záverečnom hlasovaní o vyslovení súhlasu s návrhom sa však väčšina hlasovania zdržala. Štátny tajomník rezortu Ján Gajdoš poznamenal, že cieľom zákona je ochrana nefajčiarov, čo má z hľadiska spoločenského a medicínskeho veľký význam. Podľa jeho slov sa zákonom zavádzajú účinnejšie mechanizmy kontroly a udeľovania sankcií voči jeho nerešpektovaniu.
Na ilustráciu škodlivosti tohto javu spomenul, že fajčenie znásobuje riziko vzniku onkologických a kardiovaskulárnych chorôb. V skupine populácie vo veku od 15 do 60 rokov je od fajčenia závislých 25 percent mužov a 18 percent žien.
Poslanci výboru dnes bez diskusie prerokovali antidiskriminačný zákon. Vicepremiér Pál Csáky pripomenul genézu tvorby tohto zákona, ktorý v prípade, že bude prijatý, bude jedným z najmodernejších v Európe. Napriek tomu, že poslanci nemali k nemu žiadne pripomienky, pri hlasovaní o norme sa všetci prítomní zdržali.
Rovnako sa zachovali aj pri novele zákona o Najvyššom kontrolnom úrade, na základe ktorej by sa stal nezávislým orgánom výkonnej moci vyhodnocujúcim realizáciu a čerpanie z fondov Európskej únie.
ad som