BRATISLAVA 21. apríla (SITA) - Mikuláš Dzurinda nemieni odísť a hodlá udržať vládu do konca volebného obdobia s podporou tzv. nezávislých poslancov. Pre Národnú obrodu pripustil, že za ich hlasovaním v prospech vládnych návrhov býva prísľub pomoci napríklad oblastiam, kde poslanci žijú. Na podobnom princípe mala podľa neho fungovať aj SDĽ v bývalej vládnej koalícii. Že by mohlo ísť o kupčenie, rozhodne odmietol. "Kto chce psa biť, palicu si vždy nájde. Je naozaj kupčením a budeme sa strápňovať, keď budeme upodozrievať nezávislých poslancov, že svojím pôsobením chcú pomôcť regiónu, v ktorom žijú? Že sa prihovoria za kus cesty? Za čističku odpadových vôd? Toto sú motívy, o ktorých sa s nimi rozprávam," priblížil rokovania s nezávislými. "Presadzovať potreby regiónu, ktorý zastupujem, je legitímna agenda. Ak je stabilné Slovensko legitímnou agendou, tak moje rozhovory s týmito poslancami sú legitímne," tvrdí.
Dzurinda po prvý raz nepriamo priznal, že bývalému členovi ANO, nezávislému poslancovi Robertovi Nemcsicsovi, ponúkli miesto veľvyslanca. V rozhovore pre Národnú obrodu sa zároveň rázne zastal schopností bývalého ministra hospodárstva. "A ešte jednu vec poviem, a to celkom natvrdo: naozaj pán Nemcsics nemôže byť veľvyslancom len preto, že je nezávislý poslanec? To mi niekto chce nakukať, že toto je kupčenie? Je kopa voľných veľvyslaneckých miest a máme problémy ich obsadiť kvalifikovanými ľuďmi," konštatoval.
Premiér si uvedomuje, že menšinovú vládu čaká viacero rozhodnutí, ktoré môžu znamenať jej pád. Považuje to však za súčasť života. "Taký je život. Ale niekedy máme krátku pamäť. A nevieme sa obzrieť, čo je za nami. Myslíte, že získavať SDĽ pre hlasovanie, bolo niečo principiálne iné, ako dnes hľadať podporu v parlamente? Nepodceňujem situáciu, ale prečo z toho, čo je normálne, máme tendenciu niekedy robiť drámu? Trápim sa šiesty rok, nie som si istý, či neboli aj horšie časy a mám chuť a silnú motiváciu pokračovať ďalej."