BRATISLAVA 22. apríla (SITA) - Úrad vysokého komisára OSN pre utečencov (UNHCR) pochybuje o tom, že azylová politiky SR je pripravená na vstup do Európskej únie (EÚ). Ako agentúru SITA informoval hovorca UNHCR na Slovensku Zolo Mikeš, znepokojuje ich najmä nárast počtu žiadateľov o azyl tesne pred vstupom Slovenska do únie. Zvýšenie počtu tohtoročných žiadateľov o azyl sa však neodrazilo vo zvýšení počtu udelených azylov, konštatuje UNHCR. Počas prvých troch mesiacov tohto roka neudelili úrady ani jeden azyl, čo naznačuje, že azylová procedúra v SR nie je pripravená zvládnuť nároky, ktoré prinesie vstup do EÚ stredoeurópskym krajinám na hranici únie, tvrdí UNHCR. Od 1. mája, keď začne platiť Dublinská dohoda totiž vrátia žiadateľov o azyl v SR, ktorí odídu napríklad do Rakúska, späť na Slovensko.
Podľa štatistiky Migračného úradu Ministerstva vnútra SR za prvé tri mesiace tohto roka požiadalo na Slovensku o azyl 2 531 ľudí. To je 100 percentný nárast v porovnaní s rovnakým obdobím minulého roka. UNHCR na druhej strane víta, že rýchlosť rozhodovania Migračného úradu sa podstatne zvýšila a počas prvých troch mesiacov roka rozhodli o 431 žiadostiach o azyl, čo prekračuje celkový počet - 421 rozhodnutí za minulý rok. UNHCR sa však obáva, že rozhodnutia boli urobené bez dôkladného posúdenia.
Skutočnosť, že počas prvých troch mesiacov ani jeden žiadateľ nedostal v SR azyl môže podľa vedúceho zastupiteľského úradu UNHCR v Bratislave Pierfrancesca Nattu vrhať pochybnosti na fungovanie azylového systému. "Slovenská republike udeľuje najmenej azylov zo všetkých európskych krajín," upozorňuje Natta. V roku 2002 SR udelila azyl 6% žiadateľov, v roku 2003 dokonca dvom percentám a tento rok zatiaľ neudelila azyl nikomu. Pre porovnanie, v štátoch Európy sa v priemere udelí azyl 20% žiadateľov. Rozdiely sú podľa UNHCR viditeľné najmä v počte azylov pre občanov Ruskej federácie, z ktorých väčšina sú Čečeni. Na Slovensku nedostal minulý a zatiaľ ani tento rok azyl žiadny Čečen. Napríklad v Rakúsku za prvé tri mesiace tohto roka získali Čečeni 96% z udelených azylov. V Azerbajdžane dostali Čečeni 100% zo všetkých udelených azylov, v Maďarsku 75%, v Nemecku 16%, v Poľsku 11% a v Českej republike získali Čečeni 5% z udelených azylov. Na Slovensku pritom počas prvý troch mesiacov roka tvorili ruskí, no hlavne čečenskí žiadatelia v počte 620 ľudí druhú najpočetnejšiu skupinu žiadateľov o azyl po Indoch (720 žiadateľov).
Obrovský rozdiel v počte udelených azylov v jednotlivých krajinách môže byť podľa Nattu "vážny problém". Môže vzniknúť podozrenie, že "skutoční utečenci sú odmietaní v jednej z krajín EÚ a tým aj celým európskym blokom," tvrdí Natta. To môže podľa UNHCR prispieť k porušovaniu medzinárodného práva.