BRATISLAVA 22. apríla (SITA) - Vládny návrh zákona o rovnakom zaobchádzaní a o ochrane pred diskrimináciou dnes jednohlasne schválil a plénu Národnej rady SR odporučil Výbor NR SR pre ľudské práva, národnosti a postavenie žien. Hlavnou témou dnešného rokovania výboru bolo posilnenie právomoci Slovenského národného strediska pre ľudské práva (SNSĽP), ktoré mu dáva návrh zákona. Proti rozširovaniu práv a povinností strediska bola členka výboru Mária Sabolová. Sabolová, ktorá je predsedníčkou správnej rady SNSĽP poukázala na zlú finančnú situáciu a nedostatok personálu v stredisku. Ako povedala, "stredisko na to nie je dnes pripravené".
Návrh M. Sabolovej, ktorým chcela zrušiť právo strediska zastupovať účastníka v konaní vo veciach porušenia zásady rovnakého zaobchádzania však neprešiel. Táto právomoc SNSĽP v návrhu tzv. antidiskriminačného zákona zostala aj vďaka verejnému prísľubu vicepremiéra Pála Csákyho, že zabezpečí, aby stredisko dostalo v budúcoročnom rozpočte financie potrebné na pokrytie jeho rozšírených práv a povinností. Jednorazové riešenie situácie v stredisku, ktoré je podľa Csákyho "v strašnom stave" by mohla vyriešiť aj dotácia, o ktorú požiadal v materiáli o tohtoročných aktivitách vlády o predchádzaní rasovej neznášanlivosti a diskriminácie. Ako Csáky povedal pre agentúru SITA, stredisko by tiež mohlo dostať prostriedky z prechodného fondu Európskej únie. Projekt na podporu strediska už Brusel predbežne odsúhlasil a Csáky predpokladá, že definitívne ho schváli do konca mája.
Skutočnosť, že návrh zákona dáva SNSĽP právo poskytovať občanom bezplatnú právnu pomoc a zastupovať ich pred súdmi je podľa Csákyho pozitívom. Ako dodal, stredisko nebude mať priamu zákonodarnú právomoc. V prípade, ak zistí, že je nevyhnutná zmena legislatívy na to, aby bolo zabezpečené právo na rovnaké zaobchádzanie, môže legislatívne zmeny iniciovať cez ministerstvo spravodlivosti.
Antidiskriminačný zákon zakotvuje do slovenského právneho systému princípy dvoch smerníc EÚ - smernice o rovnakom zaobchádzaní s osobami bez ohľadu na ich rasový alebo etnický pôvod a smernice o rovnakom zaobchádzaní v zamestnaní a povolaní. Podľa Csákyho k pripravovanému návrhu zákona dostali pozitívne stanovisko od Európskej únie, Rady Európy aj zástupcov OBSE. "Zákon nezakladá pozitívne právo, ale zakladá rovnaké právo pre všetkých," dodal Csáky.
sr;tm;zd