Košice 30. októbra (TASR) - Takmer 80 percent opýtaných Košičanov a návštevníkov mesta má vedomosti o infozákone, pričom v praxi ho využilo asi 11 percent opýtaných. Prieskum začiatkom októbra vykonalo košické občianske združenie Komunikačný Dom (KD) a zúčastnilo sa na ňom 489 respondentov. Prieskum bol súčasťou projektu o slobodnom prístupe občanov k informáciám v podmienkach samosprávy.
Pre porovnanie, v prvých dňoch po nadobudnutí účinnosti zákona o slobodnom prístupe k informáciám (1. januára 2001) o ňom vedelo 62 percent opýtaných. Ako na dnešnej tlačovej konferencii spresnil koordinátor projektov KD Martin Kňaze, spokojných s poskytnutými informáciami bolo takmer 54 percent respondentov, nespokojných 26. Novinári využili infozákon na získanie informácii štyrikrát častejšie ako občania, ich spokojnosť však bola nižšia. Hoci sa potvrdilo, že všeobecne je prístupnosť úradníkov občanom stále vnímaná kriticky, voči novinárom sú o niečo ústretovejší. Pesimisticky vyznel podľa realizátorov prieskumu fakt, že podľa 77 percent opýtaných infozákon neprispel k zníženiu korupcie. Skeptickí sú opäť najmä novinári.
Najčastejším spôsobom získavania informácií boli osobné návštevy žiadateľov, nasledovali písomné, telefonické a internetové žiadosti. Ako informovala štatutárna zástupkyňa KD Katarína Čániová, na Magistrát mesta Bratislavy od 2. januára do dnešného dňa podalo žiadosť o poskytnutie informácií 245 žiadateľov, 90 percentám z nich magistrát vyhovel. V Banskej Bystrici to bolo 39 žiadostí, pričom všetkým aj vyhoveli. Na košickom magistráte bolo podaných v súlade s infozákonom v rovnakom období 481 žiadostí. Vyhoveli všetkým okrem jedného prípadu, ktorý v súčasnosti preveruje prokuratúra. Podľa pracovníka Informačnej kancelárie Petra Hrmu, dôvodom vysokého počtu žiadostí môže byť aj fakt, že vedľa kancelárie sídli sociálny referát. Pre občanov je otvorený dvakrát v týždni a tak jeho klienti často skončia v susedných dverách.