Košice 23. apríla (TASR) - Slovensko je podľa podpredsedu vlády Pála Csákyho a dokumentov Európskej komisie dobré pripravené na vstup do Európskej únie, nesmie však zaspať na vavrínoch.
"Nie je to koniec, ale začiatok novej, náročnejšej, ale nádejnej cesty" - uviedol vicepremiér dnes v Košiciach, kde vystúpil na konferencii Deň pred vstupom SR do EÚ zameranej na pripravenosť regiónov.
V tejto súvislosti Csáky zdôraznil, že SR bude môcť čerpať zo štrukturálnych a kohézneho fondu do roku 2006 spolu 1,7 miliardy eur. So spolufinancovaním to bude až 2,5 miliardy eur, pričom 75 percent z týchto prostriedkov môže ísť len do regiónov, Bratislava a jej okolie z nich čerpať nemôžu.
Csáky pripomenul, že vláda to garantuje v Národnom rozvojovom pláne, pričom deklarovala, že východné Slovensko - Košický a Prešovský kraj a aj Banskobystrický kraj budú prioritami pre regionálne aktivity a tieto tri kraje spolu s Nitrianskym môžu byť preferované pri investičných stimuloch, aby investície nešli stále do tých istých regiónov. Kto bude investovať na východnom Slovensku, ktoré ma celý rad komparatívnych výhod, je už jednou nohou na Ukrajine, dodal Csáky.
Košický primátor Zdenko Trebuľa pripomenul, že o podpore regiónov sa zatiaľ viac hovorí, ako konkrétne koná - chýba komunikácia medzi vládnymi úradníkmi a samosprávou a vládni predstavitelia sa pri kritike len urážajú. Košice a okolie pritom majú dobré pripravené podmienky a infraštruktúru na prijatie zahraničných investorov - je tu letisko a trať širokého rozchodu, stále sa však len hovorí o výstavbe rýchlostnej komunikácie na maďarské hranice, pripomenul Trebuľa.
Veľvyslanec a vedúci Delegácie EK v SR Eric van der Linden spolu s riaditeľom kancelárie Európskeho parlamentu (EP) v SR Azeliom Fulminim zdôraznili význam júnových eurovolieb na Slovensku. "Zo 732 poslancov v EP bude mať Slovensko 14, preto je dôležité z vašej strany dbať na ich vysokú kvalitu" - pripomenul Linden. Čo sa týka predvolebnej kampane Csáky uviedol, že jej ťažisko bude na politických stranách, "vláda do nej vstupovať nemôže".
Konferenciu pripravil Úrad vlády SR, Kancelária EP v SR a Slovenská obchodná a priemyselná komora. Skúsenosti so vstupom Rakúska do EÚ na nej prezentoval aj rakúsky veľvyslanec v SR Martin Bolldorf a ďalší hostia.