Bratislava 30. októbra (TASR) - Predseda Strany občianskeho porozumenia (SOP) Pavol Hamžík neprijal návrh predsedníctva strany, aby sa po zverejnení výsledkov kontroly Najvyššieho kontrolného úradu v súvislosti s kauzou eurofondy vrátil do funkcie podpredsedu vlády pre európsku integráciu. Odôvodnil to tým, že nie je preňho prijateľnou satisfakciou vrátiť sa do vlády, ktorú vedie premiér Mikuláš Dzurinda.
Premiér podľa Hamžíka zneužil "hrubým spôsobom" v tejto kauze svoje právomoci, čo je "neospravedlniteľné". Hamžík pritom nevylučuje úvahu, že pri jeho odvolaní z funkcie vicepremiéra v máji zohrali určitú úlohu aj diskusie o výmene ministerského predsedu a Dzurinda sa ním cítil ohrozený. Zdôraznil, že predsedníctvo svojím návrhom v nijakom prípade nespochybňuje pôsobenie Márie Kadlečíkovej, ktorá nastúpila do vlády namiesto Hamžíka.
Predsedníctvo SOP v tejto súvislosti konštatovalo, že odvolanie Hamžíka, ktorý mal prevziať politickú zodpovednosť za Rolanda Tótha, čeliaceho podozreniam z korupcie, bolo politicky motivované. Podľa SOP malo oslabiť dôveryhodnosť strany a poškodiť meno jej predsedu. Zodpovednosť pritom pripisuje premiérovi Dzurindovi, ktorý podľa Hamžíka pristúpil k vyvodzovaniu politickej zodpovednosti bez dostatočného zdôvodnenia.
"Výsledky kontroly NKÚ vyvrátili podozrenia zo sprenevery financií z eurofondov. Potvrdilo sa, že Hamžík vo funkcii podpredsedu vlády urobil v rámci svojich kompetencií dostatočné opatrenia," povedal dnes po rokovaní predsedníctva SOP prvý podpredseda strany Jozef Škultéty. Hamžík zdôraznil, že v tejto kauze došlo jedine k úniku, či zneužitiu informácií a ku konfliktu záujmov u bývalého riaditeľa odboru zahraničnej pomoci Úradu vlády SR, keď sa potvrdilo, že je držiteľom živnostenského listu. Túto situáciu však Hamžík podľa vlastných slov okamžite vyriešil.
Predsedu SOP Pavla Hamžíka začiatkom mája odvolali z funkcie vicepremiéra SR pre európsku integráciu po tom, ako Európska komisia pozastavila predvstupovú pomoc z fondov EÚ pre Slovensko. Premiér Mikuláš Dzurinda vyzval na rezignáciu Hamžíka kvôli podozreniu, že jeho priamy podriadený, riaditeľ odboru zahraničnej pomoci Úradu vlády SR Roland Tóth sa podieľal na zneužívaní týchto prostriedkov, keď údajne prijímal úplatky za prideľovanie lukratívnych kontraktov. Hamžík vtedy odmietol rezignovať, prezident SR Rudolf Schuster však akceptoval návrh ministerského predsedu. Rovnako Tóth, ktorého zo zneužívania eurofondov obvinila v liste premiérovi manželka, poprel svoju účasť na tejto korupčnej afére.
Európska komisia obnovila po rokovaniach so slovenskými predstaviteľmi 27. apríla program finančnej pomoci slovenskému hospodárstvu v prípravách na vstup do EÚ, ktorá predstavuje tento rok sumu 140 miliónov eúr. V dôsledku uvedenej kauzy však Európsky parlament 25. októbra v prvom čítaní budúcoročného rozpočtu Európskej únie schválil dočasné zníženie predvstupovej pomoci pre Slovensko o 15 miliónov eúr. Peniaze budú podľa návrhu rakúskeho poslanca Herberta Böscha uvoľnené najneskôr v decembri, ak dôjde k pokroku vo finančnej kontrole a boji proti korupcii na Slovensku. Najvyšší kontrolný úrad dnes zverejnil výsledky kontroly na Úrade vlády SR, ktorú uskutočnil v mesiacoch jún až september. Konštatoval, že nezistil zneužitie prostriedkov predvstupovej pomoci Európskej únie (EÚ) pre Slovensko.
*ds na