Bratislava 30. októbra (TASR) - Návrh zákonov o advokácii, Súdnej rade, súdnych exekútoroch a exekučnej činnosti (Exekučný poriadok) predloží v stredu minister spravodlivosti Ján Čarnogurský na rokovanie Ústavnoprávneho výboru NR SR.
Novela zákona o advokácii vychádza najmä z Národného programu pre prijatie acquis communautaire a vytvára legislatívne predpoklady pre zlúčenie Komory komerčných právnikov SR so Slovenskou advokátskou komorou. Hlavným cieľom novely je implementácia smerníc Európskej únie v oblasti poskytovania služieb právnej pomoci.
Slovenská republika touto novelou plní záväzok z Európskej dohody o pridružení SR k EÚ. Navrhovaná právna úprava umožňuje aj zahraničným subjektom poskytovať služby právnej pomoci a rieši problém vzájomného uznávania kvalifikácie v tejto oblasti. Novela zákona aktualizuje úpravu statusu, práv a povinností advokátov, formy spoločného výkonu advokácie, zdokonaľuje disciplinárne konanie a rozširuje disciplinárne opatrenia. Novela zákona je úplne kompatibilná s právnymi predpismi Európskej únie.
Súdnu radu SR zaviedla do právneho poriadku SR ako nový samosprávny orgán súdnictva novela Ústavy SR, ktorá nadobudla účinnosť 1. júla 2001. Spôsob ustanovenia členov Súdnej rady, jej pôsobnosť, organizáciu a vzťah k orgánom správy súdnictva a k orgánom sudcovskej samosprávy je predmetom návrhu zákona o Súdnej rade. Súdna rada SR bude rozhodovať o pridelení a preložení sudcu, voliť a odvolávať členov a predsedov disciplinárnych senátov. Bude tiež predkladať prezidentovi návrhy na menovanie a odvolanie sudcov, predsedu a podpredsedu Najvyššieho súdu a vyjadrovať sa k návrhom rozpočtu Najvyššieho súdu. Zároveň preberá niektoré doterajšie právomoci Rady sudcov Slovenskej republiky a stáva sa nezávislým reprezentantom súdnej moci. Súdna rada SR, sa stane garantom nezávislosti a samosprávy súdnictva na Slovensku a zaradí sa medzi najvýznamnejšie ústavné orgány. Jej vznikom zaniká Rada sudcov Slovenskej republiky.
Návrh zákona o súdnych exekútoroch reaguje na súčasnú aplikačnú prax. Výkon exekúcií sa spomalil v dôsledku zvýšenia možností pre dlžníkov vznášať opravné prostriedky v rôznych štádiách exekúcie. Návrh preto obmedzuje možnosť podať námietky a odvolanie pričom zachováva princíp právnej istoty.
Vzhľadom na problémy praxe sa stalo nutným zavedenie nových alebo novo koncipovaných stavovských inštitútov týkajúcich sa napríklad možnosti zastupovania, zániku exekútorského úradu alebo archivácie exekútorských spisov. Návrh zákona zvyšuje vymožiteľnosť rozsudkov súdov a upevní postavenie veriteľov. Zabezpečuje spresnenie pojmov, odstránenie problémov praxe s výkladom jednotlivých ustanovení a posilňuje princíp právnej istoty v konaní exekútora vo vzťahu k tretím osobám.
TASR informácie dnes poskytli z TO kancelárie Ministerstva spravodlivosti SR.