BRATISLAVA 24. apríla (SITA) - Paušálne sprísňovanie trestov pre páchateľov trestných činov, ktoré ministerstvo spravodlivosti presadzuje v návrhu nového Trestného zákona, nepovažujú slovenskí advokáti za správne riešenie. Ako pre agentúru SITA uviedla tajomníčka Slovenskej advokátskej komory (SAK) Darina
Michalková, predkladateľ zákona nepredložil štatistiku, koľko a akých trestných činov bolo spáchaných, a prečo je potrebné tresty sprísňovať. Upozorňuje, že prísne tresty kriminalitu neznížia. "Je potrebné rýchle objasnenie trestného činu a spravodlivé odsúdenie, nie roky trvajúce konania," poznamenala.
Za nedostatok predloženého návrhu považuje Michalková aj to, že chce direktívnym spôsobom sudcom predpísať, aký trest majú v konkrétnom prípade uložiť. "Rozhodovať o druhu a výške trestu má byť výsadným právom sudcu," skonštatovala. Dodáva, že, ak sa zákon schváli, sudcovia "prakticky nebudú môcť uložiť podmienečný trest odňatia slobody a skoro za každý trestný čin bude páchateľ odsúdený do väzenia". Dolná hranica trestných sadzieb sa totiž neprimerane zvyšuje.
Proti zníženiu trestnej zodpovednosti mladistvých z 15 na 14 rokov Michalková nenamieta. Podľa nej "to zodpovedá duševnému vývinu mladistvých". Nesúhlasí však s možnosťou uložiť mladistvému trest doživotia.
Zavedenie nových (alternatívnych) druhov trestov pri menej závažných trestných činoch považuje SAK za "celkom vhodný spôsob riešenia". Michalková si však nevie predstaviť, ako sa budú v praxi uskutočňovať. Podľa nej, spôsob, ako kontrolovať dodržiavanie výkonu týchto trestov, navrhovaný trestný zákon nerieši. V USA sú napríklad odsúdení na trest domáceho väzenia kontrolovaní prostredníctvom elektronického náramku, ktorý signalizuje, keď odsúdený opustí určité teritórium. "Je to prispôsobenie sa svetovému trendu, ale u nás zatiaľ asi málo realizovateľné," skonštatovala.
Advokáti plánujú zorganizovať okrúhly stôl, na ktorom by odborníci z praxe i z právnických fakúlt diskutovali o nedoriešených problémoch. "Je to dlho očakávaná rekodifikácia Trestného zákona , ktorá by mala platiť niekoľko nasledujúcich rokov, a preto si myslíme, že niečo, čo nie je dopracované, by nemalo byť parlamentom schválené," uzavrela.