Hovorí o tom nový Trestný zákon, ktorý síce nezakazuje, a ani nepovoľuje tzv. ľudové liečiteľstvo, ale reaguje na jeho niektoré negatívne dôsledky. Okrem liečiteľov so serióznym záujmom liečiť a pomáhať, totiž na Slovensku ponúkajú svoje služby aj ľudia, ktorým ide len o majetkový prospech a výsledkom ich "liečby" býva niekedy ťažké poškodenie zdravia alebo aj smrť pacienta. Práve voči takejto praktike je namierená skutková podstata nového trestného činu neodborného liečiteľstva.
Trestným činom teda nebude vykonávanie liečiteľstva samotného ale to, keď niekto bez predpísanej odbornej spôsobilosti vyšetrovacím alebo liečebným výkonom, či nesprávnou indikáciou liekov, liečiv a iných zdravotníckych pomôcok, aj z nedbanlivosti, bezprostredne ohrozí život iného, alebo mu ublíži. V takom prípade mu hrozí odňatie slobody od šiestich mesiacov po tri roky. Ak jeho vinou zomrie pacient, alebo mu ťažko poškodí zdravie, môže ísť za mreže od troch až na osem rokov.
Slovenská legislatíva neupravuje činnosť ľudí, ktorí sa zaoberajú liečiteľstvom, a právne tak inštitút liečiteľa neexistuje. Vyhlásiť za ľudového liečiteľa sa tak môže prakticky každý.