"Bude to niečo iné, ako na čo bola vláda doteraz zvyknutá," konštatoval dnes v relácii O päť minút dvanásť STV člen prezídia SDKÚ Pavol Kubovič. Budúci prezident po voľbách zmenil svoj postoj k ratifikácii medzinárodných zmlúv oproti predvolebnej rétorike a prejavil záujem si toto právo ponechať. Kubovič ale verí, že Gašparovič dospeje k názoru, že v otázke zahraničnej politiky neexistujú žiadne zvláštne rozpory, ktoré by bránili tomu, aby uvedené právo vykonávala vláda.
Kancelária prezidenta SR podľa poslankyne NR SR Ireny Belohorskej nebude mať kapacitu na uzatváranie medzinárodných zmlúv. Tieto si totiž vyžadujú vyjednávanie úradníkov a podľa nej budúci prezident bol už zrejme unavený z volebnej kampane, keď sa takto vyjadril.
Ani podľa podpredsedu ANO Ľubomíra Lintnera v prezidentskom paláci neexistuje dostatočný aparát na to, aby hlava štátu mohla uzatvárať medzinárodné zmluvy. Poukázal však na rozhovor Gašparoviča pre ruskú tlačovú agentúru, kde sa vyjadril, že "báza spolupráce s ruskou stranou je vyššia ako smerom k západným krajinám". "Potom by som si dával otáznik pri tom, že prezident si chce ponechať právo podpisovať medzinárodné zmluvy," povedal Lintner. Pripúšťa, že jeho vyjadrenia spôsobila povolebná únava.
Podpredseda strany Smer Dušan Čaplovič považuje funkciu prezidenta po vstupe SR do Európskej únie za dôležitú. Hlava štátu bude musieť kreovať zahraničnú politiku v spolupráci s ústavnými činiteľmi.
Lintner aj Kubovič sa zhodli v názore, že slovenských vojakov v Iraku treba ponechať tak, ako sa o tom vyjadril Gašparovič. Irena Belohorská uviedla, že o tejto otázke treba v parlamente rokovať. Osobne je za stiahnutie slovenských vojakov z Iraku, lebo tam nevykonávajú tú prácu, pre ktorú tam boli vyslaní a sú ohrozovaní na živote. Čaplovič je rovnako za otvorenie širokej diskusie o uvedenej otázke.