Bratislava 25. apríla (TASR) - Postoj koalície v otázke stiahnutia slovenských vojakov z Iraku zostáva zatiaľ nezmenený - vojaci by mali v Iraku zostať i naďalej. Opozícia s kresťanskými demokratmi však pripúšťa otvorenie diskusie k tejto otázke.
"Naše stanovisko je jednoznačné - hlasovali sme proti vyslaniu slovenských vojakov do Iraku," povedal pre TASR podpredseda Smeru Dušan Čaplovič. Návrhu na stiahnutie slovenských vojakov z Iraku však musí podľa neho predchádzať diskusia. "Keďže v Iraku je vojna, naša jednotka by tam nemala čo robiť," myslí si Čaplovič, podľa ktorého by sa rozprava mala uberať týmto smerom.
Poslankyňa ĽS-HZDS Irena Belohorská si myslí, že hovoriť by sa malo najmä o možnom ohrození slovenských vojakov v Iraku. "Keďže sme ich tam poslali, tak sme za nich svojim spôsobom zodpovední," uviedla pre TASR. Na druhej strane musíme byť korektní voči protiteroristickej aliancii a Spojeným štátom americkým, myslí si. "To sa nedá, že zdvihnem ruku a raz ich tam pošlem, a raz vrátim späť," dodala.
Podľa podpredsedu KDH Vladimíra Palka by sa mala začať seriózna diskusia o tom, dokedy by mali byť slovenskí vojaci v Iraku. "Existujú problémy, o ktorých by sme mali viac diskutovať ako o vládnej kríze," povedal dnes v televíznej debate.
Diskusiu o stiahnutí vojakov z Iraku si dokáže podpredseda ANO Ľubomír Lintner predstaviť len v rámci celej protiteroristickej aliancie, ktorá je v Iraku. Slovensko by podľa neho nemalo patriť k prvým krajinám, ktoré začnú uvažovať o stiahnutí. "Jedine ak sa tak vyjadrí celá protiteroristická aliancia," dodal. Domnieva sa, že otázka odchodu vojakov z Iraku by mala prísť na rad až vtedy, keď sa Irak stane krajinou, "kde nebude vývoz terorizmu". "Za jednotlivé stiahnutie by som nebol," poznamenal.
"Slovensko sa vyslaním vojakov do Iraku pridalo na stranu protiteroristickej koalície, ktorej dôvody nepominuli," povedal na margo prípadného stiahnutia vojakov z Iraku Pavol Kubovič z SDKÚ, podľa ktorého sa s teroristami vyjednávať nedá.