Viedeň 26. apríla (TASR) - Slovenská vládna koalícia pravého stredu sa nachádza od jesene minulého roka v nezávideniahodnej situácii. Sedem poslancov opustilo rady SDKÚ, s ANO sa rozlúčili traja poslanci. Vládna koalícia stratila tak tesnú väčšinu v parlamente a zo 150 poslancov jej zostalo 68, zamýšľa sa v analýze o vnútropolitickej situácii na Slovensku rakúska tlačová agentúra APA.
Rozpory sa však nevyhli ani opozičným stranám, pokračuje APA. HZDS opustilo deväť poslancov, jeden komunista prišiel na to, že je vlastne liberálom a opustil parlamentný klub KSS. Práve títo prebehlíci vytvorili takzvanú šedú zónu, ktorá premiérovi Mikulášovi Dzurindovi umožňuje nájsť pred každým dôležitým hlasovaním potrebnú väčšinu. Improvizácia, zostavovanie menšín ad-hoc sa stala pre Dzurindu metódou, konštatuje rakúska agentúra.
V očiach verejnosti utrpela však takáto politika vážnu porážku. Ukázalo sa to v prezidentských voľbách začiatkom apríla, v ktorých zlyhali všetci kandidáti vládnej koalície. Nespokojní sú aj Dzurindovi koaliční partneri. SMK a KDH žiadajú od premiéra radikálnu zmenu štýlu vládnutia. Dzurinda má nezávislých poslancov kooperujúcich s vládou priviesť k tomu, aby sa písomne zaviazali podporovať vládnu koalíciu, podotýka APA.
Vláda má okrem toho rozhodovať o všetkých otázkach jednohlasne, pretože Dzurinda mohol doteraz vo väčšinových rozhodnutiach postaviť proti sebe štyroch koaličných partnerov. A v konečnom dôsledku si musí Dzurinda vypočuť aj požiadavky na svoju demisiu.
Ani jednu zo spomínaných požiadaviek však nemožno za súčasného stavu realizovať, domnieva sa APA. Nezávislí poslanci odmietajú zaviazať sa písomne na podporu vlády. Požiadavka jednohlasného princípu pri dôležitých rozhodnutiach kabinetu, ako ju poznajú napríklad v Rakúsku, by činnosť vlády v Bratislave úplne ochromila. Nemysliteľná je aj debata o Dzurindovej demisii, keďže za svojím predsedom stojí pevne celá SDKÚ.
Dzurinda je podľa APA presvedčený, že za týchto okolností je každá iná alternatíva ako ním pospolu držaná improvizovaná parlamentná väčšina oveľa horšia.
Uznanie takejto politiky v očiach slovenskej verejnosti však začína spôsobovať vážne problémy už teraz. Tento trend jasne naznačila aj nízka účasť voličov v prezidentských voľbách a na referende o predčasných parlamentných voľbách, uzatvára APA.