Považuje ich dokonca za tendenčné.
Podľa slov prezidentky komory Magdalény Hadačovej slová ministra, ktorými sa snaží spochybňovať a znemožňovať snahy sestier získať vysokoškolské vzdelávanie a lepšie postavenie v konkurenčnom prostredí na európskom trhu práce, sú zarážajúce.
Komora nesúhlasí s diskrimináciou sestier a pôrodných asistentiek s dlhoročnou pracou pri ošetrovaní pacientov, ktoré by mali byť neodôvodnene znevýhodňované pri prijímaní na štúdium na vysokých školách oproti absolventom gymnázií.
"Takéto uprednostňovanie nemá ani oporu v zákone o vysokých školách," uviedla v dnešnom vyhlásení pre TASR Hadačová. Poznamenala, že každý by mal oceniť snahu sestier zvyšovať si kvalifikáciu, a tým zlepšovať kvalitu poskytovanej zdravotnej starostlivosti a nie takéto snahy obmedzovať.
Prezidentka komory dúfa, že dekani príslušných fakúlt nepodľahnú tlakom, uvedomia si dôležitosť situácie a naďalej budú umožňovať aj sestrám získavať vysokoškolské vzdelanie. "Ostáva nám len dúfa, že uvedené snahy nie sú spôsobené obavou o to, že by zamestnávatelia museli lepšie zaplatiť vyššie kvalifikované sestry. Mali by si však uvedomiť, že sestry s vysokoškolským vzdelaním odvedú aj podstatne kvalifikovanejšiu prácu," dodala Hadačová.
Pripomenula, že podľa smerníc Európskej únie povolanie sestry alebo pôrodnej asistentky budú môcť vykonávať tie osoby, ktoré majú doklady vydané pred implementáciou smernice 77/452/EHS doložené osvedčením.
V ňom musí byť uvedené, že títo štátni príslušníci účinne a v súlade so zákonom boli zapojení do činnosti sestier zodpovedných za všeobecnú starostlivosť najmenej tri roky v priebehu obdobia piatich rokov pred dátumom vydania príslušného osvedčenia. Tieto činnosti museli zahŕňať plnú zodpovednosť za plánovanie, organizáciu a vykonávanie ošetrovateľskej starostlivosti o pacienta.
ad som