Bratislava 28. apríla (TASR) - Vláda by mala na svojom poslednom stretnutí pred vstupom Slovenska do Európskej únie (EÚ) rozhodnúť o návrhu Slobodného fóra (SF) na zmrazenie valorizácie platov ústavných činiteľov, s ktorým zásadne nesúhlasí Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny SR.
Koalícia obvinila slobodných, že ich návrh je účelovým krokom a vytĺkaním politického kapitálu a kritike ho podrobila aj časť opozície. Súhlas s návrhom SF bez výhrad zatiaľ prejavili len komunisti.
SF pritom tvrdí, že v roku, keď občania najciteľnejšie vnímajú dopady sociálnych reforiem, musí prejaviť solidaritu každá skupina občanov, a to aj politikov a ústavných činiteľov. Návrh hovorí o tom, že odo dňa nadobudnutia účinnosti novely, zostane plat ústavných činiteľov na úrovni roku 2002 a 2003.
Zvýšenie platov o 17 percent sa týka poslancov, členov vlády, prezidenta, ale aj sudcov a prokurátorov, či premiéra. Mikuláš Dzurinda už oznámil, že za prvé tri mesiace tohto roka daroval valorizovanú časť svojej mzdy v hodnote 7290 Sk mesačne neziskovému Fondu detí Špeciálnej školy pre telesne postihnutých v Bratislave, neziskovému fondu Uško pri ZŠ internátnej pre sluchovo postihnutých v Bratislave a osamelej pracujúcej matke štvorčlennej rodiny z okresu Humenné.
Vláda sa bude zaoberať aj návrhom stanoviska voči obmedzeniam na voľný pohyb osôb na pracovné trhy členských štátov Európskej únie (EÚ), ktoré predkladatelia - rezorty práce a diplomacie predkladajú v dvoch alternatívach. Ide o okamžité otvorenie slovenského pracovného trhu, alebo uplatnenie recipročných ochranných opatrení voči konkrétnym členom EÚ. V prípade Nemecka, Rakúska či ďalších krajín by tento variant znamenal obmedzenie slovenského pracovného trhu pre ich občanov najmenej na dva roky.
Na rokovacom stole sa ocitnú i návrhy novely Ústavy SR a zákona o voľbách do Európskeho parlamentu (EP) spolu s návrhmi na ich skrátené legislatívne konanie. Cieľom ústavnej novely je zakotviť nezlučiteľnosť funkcie poslanca EP s funkciou poslanca národného parlamentu a nadväzne na to aj kontrolu ústavnosti a zákonnosti volieb do EP v konaní pred Ústavným súdom SR. Novela o eurovoľbách upravuje zákonnosť volieb do EP v konaní pred Najvyšším súdom SR. Vláda o oboch návrhoch prerušila rokovanie ešte začiatkom marca, aby hľadala dohodu s opozíciou o jej podpore jednému z návrhov.
Ministri by mali napokon prijať vyhlásenie vlády o vstupe Slovenska do EÚ, ktoré pripravil minister zahraničných vecí Eduard Kukan. V texte sa označuje vstup krajiny do únie za historickú udalosť a novú príležitosť. Slovensko sa v ňom zaväzuje podeliť sa o skúsenosti z prístupového procesu s krajinami, ktoré ukončujú prístupové rokovania ako aj s krajinami, ktoré sa na ne ešte len pripravujú. Vstup do EÚ je podľa neho potvrdením úspešnej transformácie, nezvratnosti demokratického vývoja, ako aj vykročenia Slovenska zo zaostávania, spôsobeného desaťročiami komunizmu.
alf rč