BRATISLAVA 28. apríla (SITA) - Vláda sa dnes bude zaoberať návrhom Slobodného fóra (SF), ktoré predložilo do Národnej rady zákon na zamedzenie zvyšovania platov ústavných činiteľov. Predsedníčka SF Zuzana Martináková ho zdôvodnila tým, že všetky politické subjekty sa negatívne vyjadrili k valorizácii platov a nepovažujú ju za šťastné riešenie. Keďže sa nič v tomto smere neudialo, SF predložilo vlastný návrh. Predkladatelia chcú zároveň požiadať vládu, aby navrhla parlamentu skrátené legislatívne konanie. V takom prípade by mohlo plénum prerokovať a schváliť zákon na májovej schôdzi. Platy ústavných činiteľov sa valorizujú od apríla tohto roku o 17 percent. Valorizačná čiastka by mala byť pritom vyplatená aj za prvé tri mesiace roka. Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny s návrhom SF zásadne nesúhlasí. Podľa ministerstva by sa v prípade jeho akceptovania ústavným činiteľom aj v roku 2004 poskytoval rovnaký plat ako v roku 2002, keď bola posledná valorizácia.
Kabinet tiež rozhodne, či po 1. máji otvorí pracovný trh pre všetky štáty Európskej únie, alebo bude na obmedzenia reagovať protiopatreniami. Ministerstvo práce predkladá vláde oba varianty, prvý označuje za politicky aj hospodársky výhodnejší, pretože väčšina pristupujúcich krajín o protiopatreniach neuvažuje a voľný prístup k zamestnaniu môže byť impulzom pre zahraničných investorov. Povolenie na prácu budú potrebovať všetci občania tretích krajín, teda nečlenov EÚ. Vláda by mala zároveň vyjadriť zásadný nesúhlas s obmedzovaním voľného pohybu pracovnej sily a pripomenúť, že obavy z prílevu pracovníkov sa nepotvrdili ani pri predchádzajúcich rozšíreniach. Má tiež apelovať na členské štáty únie, aby nepodliehali predsudkom a vychádzali z reálnych predpokladov migrácie.
Vláda sa bude zaoberať aj návrhom novely Ústavy, ktorá súvisí so vstupom do Európskej únie. Novela dáva Ústavnému súdu právomoc kontrolovať ústavnosť a zákonnosť volieb do Európskeho parlamentu. S tým súvisí aj novela zákona o voľbách do Európskeho parlamentu, ktorú tiež posúdi vláda. Novela umožní Najvyššiemu súdu rozhodovať o návrhoch na preskúmanie zákonnosti a výsledku volieb do Európskeho parlamentu. Ministerstvo spravodlivosti predkladá na dnešné rokovanie vlády aj novelu zákona o organizácii Ústavného súdu, konaní pred ním a o postavení jeho sudcov.
Vláda by dnes mala prijať aj vyhlásenie k vstupu Slovenska do Európskej únie. Uvádza sa v ňom, že vláda považuje vstup do Európskej únie za historickú udalosť a novú príležitosť. Rozšírenie únie podľa kabinetu uzatvára smutnú a tragickú kapitolu delenia kontinentu po 2. svetovej vojne a studenej vojne. Vstup do EÚ je podľa vyhlásenia potvrdením úspešnej transformácie, nezvratnosti demokratického vývoja, ako aj vykročenia Slovenska zo zaostávania. Vláda sa tiež poďakuje za tento úspech všetkým občanom, organizáciám, členom Národnej rady i doterajších vlád.
Vláda prerokuje aj Správu o bilaterálnej pomoci členských krajín EÚ a Nórskeho kráľovstva Slovensku v roku 2003. Zo správy vyplýva, že Slovensko minulý rok dostalo pomoc vo výške 916 186 229 korún. To je o 137 445 352 korún viac ako to bolo v roku 2002. Členské štáty EÚ majú záujem o poskytovanie bilaterálnej pomoci iba v tých oblastiach, kde nie je možné financovanie zo spoločných zdrojov, alebo toto financovanie je nedostatočné. Najväčší objem peňazí smeroval v roku 2003 do oblasti životného prostredia, rozvoja regiónov, vzdelávania štátnej správy, európskej integrácie, štandardizácie a normalizácie a oblasti infraštruktúry. Významný podiel v predvstupovej pomoci tvorila pomoc reforme verejnej a miestnej samosprávy.
Vláda dnes okrem iného odvolá troch veľvyslancov. Ich mená a miesta pôsobenia však nie sú známe.
Minister zahraničných vecí Eduard Kukan predloží informáciu o rozvojovej pomoci, ktorú poskytlo Slovensko v roku 2003. Podľa informácie vynaložilo Slovensko na pomoc viac ako 553 miliónov korún. V porovnaní s rokom 2002 sa slovenská rozvojová pomoc zvýšila viac ako dvojnásobne. V roku 2004 by Slovensko malo poskytnúť ako pomoc 616 miliónov korún, v roku 2005 786 mil. korún a po roku 2005 1,1 mld. korún.