BRATISLAVA 28. apríla (SITA) - Prednesom záverečných rečí dnes pokračovalo na Okresnom súde Bratislava 3 pojednávanie v spore na ochranu osobnosti medzi exministrom vnútra Ľudovítom Hudekom a vydavateľstvom denníka Sme Petit Press. Hudek zažaloval v máji 2002 vydavateľstvo za marcový komentár Róberta Kotiana pod názvom Ústretový krok KDH uverejnený v denníku Sme.
Ako uviedol dnes Hudekov právny zástupca, v článku bol jeho mandant "jednoznačne" označený za účastníka závažného trestného činu - únosu Michal Kováča ml. do cudziny a jeho tvrdenia mohli u čitateľov vzbudiť predstavu, že Hudek sa spolupodieľal na únose. Kritický úsudok autora však podľa advokáta bývalého ministra vnútra nemá oporu v žiadnych overených faktoch a údajoch, ktoré by sa zakladali na pravde. "Autor článku týmto prekročil širokú hranicu prijateľnej kritiky," skonštatoval. Dodal, že Kotian len na základe domnienok a dohadov usúdil, že Hudek maril vyšetrovanie únosu, čo považuje za "neprijateľnú kritiku". Tým podľa neho novinár zasiahol do práva exministra na ochranu cti a dôstojnosti. Od vydavateľa preto žiada žalobca zaplatiť za nemajetkovú ujmu päť miliónov korún.
Právny zásupca vydavateľstva dnes pred súdom upozornil, že išlo o komentár, ktorý bol v denníku uverejnený na strane venovanej výlučne komentárom. Upozornil, že v článku neboli žiadne nové fakty alebo informácie a autor vychádzal len zo všeobecne známych zverejnených skutočností. V článku sa netvrdí, že by sa Hudek priamo zúčastnil na zavlečení Michala Kováča ml. do zahraničia, zdôraznil. To, že exminister maril vyšetrovanie tohto únosu sa Kotian domnieval na základe zverejneného telefonického rozhovoru medzi ním a exšéfom SIS Ivanom Lexom a tiež jeho verejného vystúpenia v hlavnom spravodajstve STV, kde nepoprel pravosť rozhovoru, len zdôraznil, že si nikdy rozhovor s Lexom nenahrával. "Dva znalecké posudky prukázali autenticitu nahrávky rozhovoru," pripomenul advokát vydavateľstva, ktorý považuje tvrdenia redaktora za "oprávnenú kritiku." Keďže sa v konaní pred súdom nepreukázalo, že by bývalý minister vnútra utrpel závažnú ujmu alebo bola znížená jeho vážnosť a dôstojnosť, navrhuje, aby súd žalobu zamietol.
Samosudca Marián Kurinc si po prednese záverečných rečí dal na vynesenie rozsudku niekoľko dní a pojednávanie odročil na 5. mája.