BRATISLAVA 28. apríla (SITA) - Nedoriešené otázky týkajúce sa volieb do Európskeho parlamentu (EP) by sa mali vyriešiť prijatím návrhov noviel z dielne ministerstva spravodlivosti. Vláda ich dnes schválila a bude žiadať parlament o ich prerokovanie v skrátenom legislatívnom konaní tak, aby do účinnosti vstúpili 1. júna, teda ešte pred prvými slovenskými eurovoľbami. Ako informoval minister spravodlivosti Daniel Lipšic, návrh novely ústavy obsahuje úpravu nezlučiteľnosti mandátu poslanca Národnej rady SR s mandátom poslanca europarlamentu. Ústavnému súdu novela dáva právomoc rozhodovať o podaniach týkajúcich sa ústavnosti a zákonnosti volieb do Európskeho parlamentu. Ide o užšiu novelu ústavy ako tú, ktorá neprešla parlamentom. Konečná podoba novely ústavy vtedy neprešla, lebo opozičné strany ĽS-HZDS a Smer trvali na zakomponovaní možnosti vytvárať vyšetrovacie výbory.
Ak by ani tentokrát zmeny v ústave nezískali v parlamente potrebnú podporu, ministerstvo pripravilo aj návrh novely zákona o voľbách do Európskeho parlamentu. Počíta sa v nej s tým, že kompetenciu rozhodovať o zákonnosti a výsledku eurovolieb by mal Najvyšší súd. Na takúto zmenu zákona stačia hlasy nadpolovičnej väčšiny prítomných poslancov. Nové voľby na základe rozhodnutia súdu bude vyhlasovať do 30 dní od doručenia rozhodnutia príslušného súdu predseda parlamentu. Lipšic zdôraznil, že je dôležité určiť súdny orgán, ktorý by rozhodoval o zákonnosti volieb do EP. Ak túto otázku legislatívne neupravíme, tak sa dostávame na hranu aj s našou ústavou a najmä článkom o práve na súdnu ochranu, dodal.
Predložené normy neupravujú vzťah vlády a parlamentu po vstupe do únie, ktoré obsahovala zamietnutá novela ústavy. Skupina poslancov na čele s predsedom parlamentu Pavlom Hrušovským predložila už na rokovanie pléna návrh nového ústavného zákona o spolupráci Národnej rady SR a vlády v záležitostiach Európskej únie. Podľa poslaneckého návrhu by mala vláda bezodkladne predkladať parlamentu právne záväzné akty a iné akty únie a zároveň ho informovať aj o ostatných záležitostiach súvisiacich s členstvom v tomto zoskupení. Najneskôr štyri týždne po doručení materiálov z únie by mal kabinet zaslať parlamentu aj návrh stanoviska. Parlament by schvaľoval tie stanoviská, o ktorých sa rozhoduje na úrovni zástupcov vlád členských krajín. Stanoviská by mali byť pre členov vlády záväzné.
vp;sy;bl