Bratislava 29. apríla (TASR) - Rozširovanie Európskej únie o nové krajiny je historickou zmenou nielen pre Slovensko, ale pre celú Európu. Domnieva sa predseda KDH a parlamentu Pavol Hrušovský, ktorý víta náš vstup do únie.
"Ja si osobne želám, aby to bola Európa, ktorá dokáže ponúknuť všetkým občanom Európy nádej na lepší život, na lepšiu budúcnosť, na pokoj, na istý silnejší entuziazmus zo života," povedal Hrušovský pre TASR.
Hrušovský zdôraznil, že s našim plnoprávnym členstvom sa spája aj množstvo otáznikov a pripustil, že za posledné roky sa u nás menej upozorňovalo na riziká, ktoré vstup do únie prináša. "Je to tak dobre. Inej cesty Slovensko v oblasti zahraničnej politiky ani nemalo," dodal. Na problémy Európy sa podľa neho treba pozerať reálne a nemali by sme rezignovať, ani keď prídu.
Priznal, že vstupom do EÚ istú časť suverenity a zvrchovanosti krajiny stratia, ale je to slobodné a dobrovoľné rozhodnutie občanov SR vyjadrené v referende. "Treba dbať o to, aby tá strata zvrchovanosti a suverenity nebola na úkor možnosti ovplyvňovať život občanov SR samostatnými rozhodnutiami tu na Slovensku," dodal. Hrušovský sa aj preto usiluje, aby Slovensko cez svoj národný parlament mohlo ovplyvňovať európsku legislatívu.
O vstup do únie sa podľa neho zaslúžili všetci občania SR, a to tým, že v parlamentných voľbách podporili strany, ktoré mali v programe plnoprávne členstvo krajiny v EÚ
EÚ sa podľa predsedu KDH nemôže uzatvoriť len do spoločenstva 25 štátov. "Európa má svoje geopolitické hranice, ktoré siahajú ďalej ako za hranice terajšej Európy," zdôraznil. Domnieva sa, že bude len otázkou času, kedy sa novými členskými krajinami stanú aj ďalšie štáty, ako napríklad štáty Balkánu, Rumunsko, či Bulharsko. "EÚ bude zrejme smerovať k ďalšiemu zjednocovaniu," doplnil.