SME

Veľvyslanec: Slováci majú na to, aby v EÚ uspeli

Brusel 29. apríla (TASR) Slovensko a jeho obyvatelia majú na to, aby v Európskej únii obstáli a úspešne zvládli všetky výzvy, ktoré im prinesie členstvo ...

Brusel 29. apríla (TASR) Slovensko a jeho obyvatelia majú na to, aby v Európskej únii obstáli a úspešne zvládli všetky výzvy, ktoré im prinesie členstvo v tomto zoskupení, verí slovenský veľvyslanec pri EÚ Miroslav Adamiš.

Slovákom odkazuje, aby vystupovali sebavedome. Slováci by si mali zvýšiť sebavedomie, pretože veľa ráz vystupujeme zahriaknuto. Ale keď zvýšime svoje sebavedomie, všetky tie nástrahy, ktorú môžu po vstupe nastať, hravo prekonáme, povedal Adamiš TASR v predvečer vstupu Slovenska do EÚ.

SkryťVypnúť reklamu

Členstvo v únii prinesie podľa neho ľuďom hneď od 1. mája niektoré okamžité zmeny, ďalšie sa budú prejavovať postupne v priebehu dlhšieho času.

K tým okamžitým zmenám možno zaradiť to, že hneď od soboty sa staneme obyvateľmi EÚ so všetkými právami a povinnosťami, ktoré z toho vyplývajú, hovorí veľvyslanec.

Naši občania budú môcť cestovať do iných krajín EÚ bez pasov len na občianske preukazy, hoci tu by som odporúčal, aby si ešte niekoľko týždňov po vstupe tie pasy predsa len brali, pokračuje Adamiš.

Hneď po vstupe sa podľa neho tiež uľahčí pohyb tovaru, kapitálu a služieb, čo sú základné slobody EÚ. Uľahčí sa tiež pohyb osôb, hoci tu sú isté prechodné obdobia a obmedzenia. To však neznamená, že naši občania nebudú môcť v únii pracovať, pracujú tam aj dnes, hoci nie sme členskou krajinou, zdôraznil veľvyslanec.

SkryťVypnúť reklamu

Vysvetlil, že v terajších štátoch EÚ, ktoré zaviedli prechodné obdobia alebo obmedzenia (všetky okrem Británie, Írska a Švédska), bude pri hľadaní práce v podstate ten istý postup, ako pred vstupom SR do únie.

Ľudia pocítia členstvo v únii od prvého dňa aj na hraniciach, kde odpadnú colné kontroly. Nebude sa už kontrolovať, čo prevážame alebo vyvážame, v praxi to však znamená, že sa skončí aj možnosť vrátenia DPH za nákupy v EÚ, vysvetľuje Adamiš.

Z dlhodobejších zmien predpokladá väčší prílev zahraničných investícií na Slovensko, čo bude spojené so zvyšovaním výkonnosti ekonomiky a posilňovaním koruny. To sa bude odrážať aj na cenách, pričom ich pohyb by mal byť obojstranný.

U niektorých výrobkov pôjdu hore, hoci tiež to nebude okamžite, ale postupne, napríklad u banánov, cukru, ryže, cigariet. Ale tým, že sa bude posilňovať koruna, ceny výrobkov z dovozu môžu zase na druhej strane ísť opačným smerom a klesať, predpokladá veľvyslanec.

SkryťVypnúť reklamu

Upozorňuje, že vstup do únie neznamená vyrovnanie cenových hladín medzi členskými štátmi: Ceny sú v únii rozdielne, takže aj medzi Slovenskom a Rakúskom ostane rozdielna cenová úroveň, tak ako je dnes rozdielna napríklad medzi Rakúskom a Francúzskom.

Z hľadiska legislatívy je Slovensko podľa Adamiša na členstvo v EÚ pripravené, čo potvrdzuje aj rozhodnutie Európskej komisie neuplatniť voči nemu žiadne ochranné opatrenia.

Chýbajú nám ale niektoré zákony, ktoré je potrebné urýchlene prijať, komisia to však nepovažuje za nejaký zásadný problém. Jediný, na ktorý nás upozornila, je zákon o obchodných reťazcoch, ktorý musíme urýchlene riešiť, pripomenul Adamiš.

Nič podľa neho nenasvedčuje tomu, že by po vstupe komisia zahrnula Slovensko priestupkovými konaniami za porušovanie európskej legislatívy.

SkryťVypnúť reklamu

Čo sa týka podnikateľskej sféry, na členstvo v EÚ sú podľa Adamiša už dávno pripravené veľké firmy, ktoré sú už niekoľko rokov vystavené konkurenčným tlakom z únie.

V prípade malých a stredných podnikov treba podľa veľvyslanca najmä zlepšiť marketing. Otvára sa nám trh so 450 miliónmi obyvateľov a to je nesmierna výhoda, ktorú musia využiť aj menšie firmy, zdôrazňuje.

K prirodzeným javom každej trhovej ekonomiky, ktorými sú vznikanie a zanikanie firiem, bude pochopiteľne dochádzať.

To sa však bude diať bez ohľadu na to, či sme alebo nie sme členmi únie. To treba oddeliť, aby sa všetky bankroty nehádzali na rozšírenie. Nie je to z dôvodu rozšírenia, ale normálneho konkurenčného prostredia, upozornil veľvyslanec Adamiš.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  2. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  6. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  7. Štartuje prvý ročník Fjällräven Campfire Česko a Slovensko
  8. Katarína Brychtová: Každý nový začiatok je dobrý
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 84 428
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 20 533
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 10 264
  4. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 8 448
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 6 532
  6. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 5 334
  7. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 5 219
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 4 407
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu