BRATISLAVA 29. apríla (SITA) - Slováci sú nadpriemerne informovaní v otázkach medzinárodnej politiky. Najviac informácií získavajú z televízie (77%), nasleduje rozhlas (53,2%) a tlač (41,7%). Vyplýva to z reprezentatívneho prieskumu Ústavu politických vied Slovenskej akadémie vied (ÚPV SAV), na ktorom spolupracovali s Odborom mediálneho výskumu (OMV) Slovenského rozhlasu (SRo). Na predstavy o výhodách vstupu SR do EÚ sa pýtali 2 241 respondentov vo veku nad 18 rokov od 21. do 26. januára. Rodinu a priateľov ako zdroj informácií uvádza 17,4 percenta respondentov. Výrazný vplyv médií pri získavaní informácií vyplýva podľa Oskara Krejčího z ÚPV SAV z toho, že s medzinárodnou politikou sa nespája bezprostredná skúsenosť oslovených. Spokojnosť s obsahom a formou, v akej dostávajú informácie, deklarovali dve tretiny opýtaných.
"Médiá hrajú kľúčovú úlohu pri vytváraní názoru verejnosti," skonštatoval Krejčí na dnešnej tlačovej besede. Ako príklad uviedol odpovede respondentov na otázky týkajúce sa ich vzťahu k Európskej únii (EÚ). Kým rast ekonomiky SR očakáva od vstupu do únie 48,7 percenta oslovených, 49 percent si myslí, že klesnú sociálne istoty obyvateľstva. "Táto odpoveď je však vecne nesprávna, lebo sociálnu oblasť v EÚ majú na starosti všetky štáty a teda so vstupom nesúvisí," podotkol. Okrem toho by mali podľa neho pri optimistickom očakávaní ekonomického rastu logicky očakávať aj rast sociálnych istôt. "Je to dané tým, že verejnosť formujú médiá, tie však pôsobia pod vplyvom tých, ktorí správy pre ne vytvárajú, a to sú politici," objasnil. Politické elity posledné dva až tri roky podľa Krejčího neoprávnene všetky nepopulárne kroky zdôvodňujú požiadavkami EÚ a tak vyvolávajú v ľuďoch neistotu.
Kým zavedenie spoločnej európskej meny namiesto slovenskej koruny by hneď po vstupe SR do EÚ privítalo 7,1 percenta opýtaných, podľa 23,6 percenta malo k výmene prísť až po tom, keď to bude výhodné pre slovenskú ekonomiku a podľa názoru 41,4 percenta by sa tak malo stať až po tom, keď to bude výhodné pre väčšinu obyvateľov Slovenska. Necelých sedem percent si myslí, že euro by malo byť zavedené po rozhodnutí orgánov EÚ. Proti zavedeniu eura je 10,6 percenta respondentov a podľa 8,8 percenta opýtaných by k tomuto kroku malo prísť čím neskôr. Čo sa týka možnej cieľovej podoby európskej integrácie, 24 percent Slovákov považuje za najlepšiu celoeurópsku federáciu a 22 percent celoeurópsku konfederáciu. Užšiu úniu už existujúcich štátov si predstavuje 9,8 percenta oslovených a úplné zastavenie integračného procesu považuje za najvhodnejšiu podobu 4,3 percenta respondentov.
Oslovení sa okrem iného vyjadrovali aj k otázke pohybu pracovných síl v EÚ. Kým so zvyšovaním počtu cudzincov pracujúcich na Slovensku súhlasilo 23,7 percenta z nich, nesúhlas deklarovalo 73,9 percenta. "Tieto čísla nesúvisia s neznášanlivosťou, ale s obavami o pracovné miesta," poznamenal Krejčí.