SME

So vstupom do únie súhlasia tri štvrtiny občanov

BRATISLAVA 29. apríla (SITA) - So vstupom Slovenska do Európskej únie (EÚ) súhlasia tri štvrtiny občanov. Vyplýva to z prieskumu verejnej mienky, ktorý začiatkom apríla na reprezentatívnej vzorke 1047 ...

BRATISLAVA 29. apríla (SITA) - So vstupom Slovenska do Európskej únie (EÚ) súhlasia tri štvrtiny občanov. Vyplýva to z prieskumu verejnej mienky, ktorý začiatkom apríla na reprezentatívnej vzorke 1047 respondentov uskutočnila agentúra Focus. Úplne so začlenením Slovenska súhlasila necelá tretina opýtaných a skôr súhlasilo viac ako 45 percent. Negatívny názor na vstup deklarovala necelá pätina občanov, z ktorých vôbec nesúhlasí päť percent a skôr nesúhlasí 12,5 percenta. K otázke sa nevedelo vyjadriť necelých 5 percent

SkryťVypnúť reklamu

Podľa agentúry Focus má vstup do EÚ dlhodobo vysokú podporu. V posledných troch rokoch ho celkovo podporovalo viac ako 70 percent obyvateľstva. Medzi podporovateľmi vstupu výraznejšie dominujú mladí ľudia vo veku do 35 rokov, stredoškolsky vzdelaní s maturitou a absolventi vysokých škôl. Podpora pre začlenenie Slovenska do únie je skôr medzi obyvateľmi veľkých miest a obyvateľmi Bratislavského a Nitrianskeho kraja. Väčšina respondentov, ktorí súhlasia so vstupom, sympatizuje s ANO, KDH, SDKÚ a SMK.

Väčšina respondentov (47,5%) sa domnieva, že členstvo v EÚ prinesie Slovensku rovnako veľa výhod ako aj nevýhod. Necelých 26 percent očakáva skôr nevýhody ako výhody. Naopak, o tom, že SR získa viac výhod ako nevýhod, je presvedčených takmer 17 percent opýtaných. V členstve vidí výhradne iba výhody vstupu 1,1 percenta respondentov, len nevýhody vníma vstup 2,2 percenta občanov. Na otázku nevedelo odpovedať necelých 7 percent opýtaných.

SkryťVypnúť reklamu

Takmer polovica respondentov očakáva od vstupu predovšetkým rozšírenie možností pracovať v zahraničí. Necelých 44 percent považuje za jednu z najdôležitejších výhod členstva vo zväčšení možností pre mladých, a to najmä v súvislosti so štúdiom v zahraničí. Voľný pohyb osôb vníma ako výhodu 39,6 percenta. Vyše 28 percent opýtaných vidí ako výhodu príchod zahraničných investorov na Slovensku, ktorí vytvoria nové pracovné miesta. Asi pätina občanov považuje za výhodu aj možnosť čerpať finančné prostriedky z fondov EÚ. Viac ako 6 percent nevidí vo vstupe žiadne konkrétne výhody a 3,3 percenta sa k otázke nevedelo vyjadriť.

Najviac opýtaných (52,3%) sa v súvislosti so vstupom obáva najmä využívania lacnej pracovnej sily na Slovensku. Takmer 43 percent má obavy z odchodu odborníkov a mladých ľudí z krajiny. Zníženia životnej úrovne obyvateľstva sa bojí necelých 39 percent respondentov a vyše 27 percent sa obáva toho, že domáci trh zaplavia výrobky iných členských krajín EÚ. Približne štvrtina opýtaných považuje za nevýhodu aj príchod cudzincov z iných krajín únie. Žiadne konkrétne výhody nevidí vo vstupe ani percento respondentov a takmer 4 percentá sa nevedeli k otázke vyjadriť.

SkryťVypnúť reklamu

Slovensko môže do zjednotenej Európy prispieť najmä pracovitými ľuďmi. Myslí si to 46,7 percenta opýtaných a 46,4 percenta sa domnieva, že prispejeme lacnou pracovnou silou. Zhruba tretina má názor, že SR prispeje vzdelanými a kvalifikovanými ľuďmi. Zhodne 29,5 percenta odpovedalo, že príspevkom Slovenska budú tvoriví, šikovní ľudia, ako aj turistické atrakcie, miesta na dovolenku.

Po vstupe do únie si chce viac ako pätina opýtaných hľadať prácu v niektorej z členských krajín. Pritom 8,2 percenta sa o to rozhodne pokúsi a ďalších 14,6 percenta sa o to asi pokúsi. O prácu v krajinách únie by malo záujem, ak by im ju niekto ponúkol 16,1 percento respondentov. Necelých 59 percent občanov však zatiaľ neuvažuje o tom, že by si hľadali prácu niekde v EÚ. Takmer tretina nebude mať o ňu rozhodne záujem a zhruba štvrtina uviedla, že asi nebude mať o prácu v únii záujem.

SkryťVypnúť reklamu

Podrobnejšie výsledky prieskumu uverejní agentúra SITA v správe Tab: So vstupom do únie súhlasia tri štvrtiny občanov.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  1. Kalamita v Markovej spracovaná v súlade so zákonom
  2. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  3. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  4. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  5. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni
  6. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  7. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  8. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 16 995
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 845
  3. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 6 193
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 5 435
  5. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 4 070
  6. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 2 632
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 213
  8. Maratónska kampaň, ktorú nebudeme vidieť, ale budeme o nej počuť 1 830
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu