BRATISLAVA 29. apríla (SITA) - Slovensko zatiaľ nevidí dôvod meniť priority budúcej ústavnej zmluvy Európskej únie. Minister zahraničných vecí Eduard Kukan dnes ale avizoval aktualizáciu slovenskej pozície po tom, ako v týchto dňoch dostane od írskeho predsedníctva nové kompromisné návrhy. Prehodnotenie postoja k väčšinovému hlasovaniu podľa dohody z Nice ohlásila nová španielska vláda, Kukan očakáva takýto postup aj od Poľska. Slovensko doteraz podporovalo Poľsko v zachovaní systému váhy hlasov podľa Nice, ak ale po Madride ustúpi aj Varšava, nebudeme sa brániť početnému princípu, ako ho presadzuje Francúzsko a Nemecko. "Ak sa Španielsko a Poľsko budú vedieť dohodnúť s Nemeckom a Francúzskom na tom, že sa bude rozhodovať dvojitou väčšinou, tak my, samozrejme, budeme súhlasiť," povedal Kukan.
Medzivládna konferencia o ústavnej zmluve stroskotala, keď sa v decembri v Bruseli premiéri a prezidenti nedohodli na systéme väčšinového hlasovania. Írske predsedníctvo sa rozhodlo rokovať bilaterálne a zvolať hlavy štátov a vlád, až keď sa nájde kompromis. Výsledok dvojstranných vyjednávaní v týchto dňoch pošle členským štátom, 4. mája ho posúdia v Dubline experti. 17. a 18. mája sa v Bruseli zídu ministri zahraničných vecí 25ky, podľa výsledku schôdzky zvolá Írsko ďalšie rokovanie šéfov diplomacií. Ak sa dohodnú, definitívne má historicky prvú európsku ústavu odsúhlasiť summit šéfov štátov a vlád v júni, pred koncom írskeho predsedníctva.
Kukan predpokladá, že aktualizované stanovisko k ústavnej zmluve EÚ predloží vláde a potom parlamentu najskôr po ministerskej schôdzke 17.-18. mája, keď bude jasnejšie, aký kompromis sa črtá. S novým mandátom by mal ísť premiér na júnovú radu. Vláda v októbri stanovila päť priorít - komisára pre každú členskú krajinu, zmenu názvu z ústavy na ústavnú zmluvu, zmienku o kresťanských hodnotách v preambule, rozhodovanie kvalifikovanou väčšinou podľa váhy hlasov (Nice), zachovanie jednomyseľného rozhodovania o daniach, sociálnej politike, obrane, trestnom práve, súdnej a policajnej spolupráci, azyle, migrácii a kultúre.
Národná rada koncom septembra vyzvala vládu, aby na rokovaní o európskej ústave presadzovala zachovanie rotujúceho predsedníctva a postavila sa proti volenému predsedovi Európskej rady, ktorý má nahradiť polročné predsedníctvo členských štátov. Má sa tiež zasadzovať za zmenu navrhovaného mechanizmu hlasovania kvalifikovanou väčšinou, ktorý podľa poslancov oslabuje práva malých krajín a dáva veľkým šancu, aby ich prehlasovali. SR by tiež mala trvať na zachovaní jednomyseľnosti - a tým aj práva veta v zahraničnej politike, obrane, daniach, trestnom práve, súdnej a policajnej spolupráci, azyle a migrácii, kultúre a v sociálnom zabezpečení.