BRATISLAVA 29. apríla (SITA) - Za bilaterálne zmluvy o zamestnávaní so štátmi Európskej únie, ktoré pre našich občanov obmedzia prístup na pracovný trh, sa dnes vyslovil minister zahraničných vecí Eduard Kukan. "U tých štátov, ktoré zaviedli prechodné obdobie pre zamestnávanie našich pracovníkov je počas tohto prechodného obdobia naozaj efektívny spôsob uzavrieť dohody o možnom zamestnávaní našich občanov, pokiaľ bude na ich strane záujem," povedal pre agentúru SITA. Potvrdil, že SR chce takéto dohody, aby boli jasné pravidlá. Stále však obmedzenia voľného pohybu pracovnej sily považujeme za dočasné riešenie a sme presvedčení, že po dvoch rokoch ich zrušia, dodal Kukan.
S veľkým uspokojením prijal šéf diplomacie stredajšie rozhodnutie švédskeho parlamentu otvoriť od 1. mája trh práce občanom všetkých nových členských krajín. "Som rád, že u členov švédskeho parlamentu prevládlo európske ponímanie," konštatoval. Švédi umožnia zamestnávanie za rovnakých podmienok, ako majú ich občania. Poslanci tak rozhodli napriek návrhu vlády na dvojročné prechodné obdobie.
Snažiť sa o postupnú liberalizáciu dvojstrannými dohodami o zamestnanosti, ktoré určia kvóty a preferenčné profesie, navrhuje aj bývalý hlavný vyjednávač s úniou a budúci eurokomisár Ján Figeľ. Reštrikcie podľa neho nie sú dlhodobo udržateľné. Po viacerých rozhovoroch s nemeckými a rakúskymi podnikateľmi uviedol, že obmedzenie pracovného trhu je palica s dvoma koncami. Na jednej strane chráni domácu zamestnanosť, na druhej zaťažuje firmy a núti ich sťahovať sa za lacnejšou pracovnou silou napr. na Slovensko alebo do Česka.
Najdlhšie obmedzenia trhu práce ohlásilo Nemecko a Rakúsko, ktoré presadili sedemročné prechodné obdobie do Zmluvy o pristúpení nových členov. Reštrikcie nevyužije Švédsko, Írsko a Veľká Británia, ktorá však bude cudzincov registrovať. Spolu s Írskom obmedzí ich nárok na sociálne dávky. Francúzsko chce prechodné obdobie päť rokov, ale navrhlo dohodu o výmene odborníkov do 35 rokov na tri až 12 mesiacov s možnosťou predĺženia o pol roka. Dvojročné obmedzenia budú platiť v Belgicku, Fínsku, Grécku, Luxembursku, Španielsku a v Portugalsku. Ak získate povolenie na sezónnu prácu do 180 dní v Španielsku, nebudete potrebovať pracovné víza. Portugalsko ponúklo bilaterálnu dohodu s kvótami pre niektoré profesie. Holandsko prehodnotí obmedzenia po roku, dovtedy povolí prácu len tam, kde nie je záujem domácich.
Agentúra SITA k správe vydá zvukovú správu.