BRATISLAVA 29. apríla (SITA) - Nenechajte ma zomrieť je názov fotografickej výstavy, ktorá je inštalovaná v priestoroch bratislavského Polus City Center. Zameraná je na podporu rovnomennej verejnej zbierky, ktorú vyhlásilo občianske združenie Magna Children at risk na pomoc deťom trpiacim ochorením AIDS v Kambodži prostredníctvom projektu House of Hope (Dom nádeje). Prezentované fotografie približujú život detí a ich rodičov v Kambodži, ktorí denne bojujú s týmto smrteľným ochorením.
"V súčasnosti sa v Dome nádeje nachádza 33 detí trpiacich ochorením HIV, ale ich počet bude bohužiaľ neustále narastať," uviedla na tlačovej besede pri príležitosti otvorenia výstavy a začiatku verejnej zbierky koordinátorka humanitárnych programov OZ Magna Children at risk Denisa Augustínová. OZ Magna children at risk s cieľom zabezpečiť financovanie projektu Dom nádeje v Kambodži pripravilo dva spôsoby možnej pomoci: program Podpora dieťaťa a verejnú zbierku Nenechajte ma zomrieť.
V programe Podpora dieťaťa môžu záujemcovia dlhodobo prispievať jednému z 33 detí v Dome nádeje na jeho nevyhnutnú liečbu a zároveň byť informovaní o jeho zdravotnom stave, uviedol predseda OZ Magna children at risk Martin Bandžák. Už od sumy 500 korún mesačne možno pravidelne posielať na číslo účtu
266 572 0087/1100 Tatra Banka. "Možný je i firemný sponzoring vo výške 93 600 korún ročne, pričom táto suma pokryje náklady spojené s liečbou a starostlivosťou o jedno dieťa na jeden rok," pokračoval Bandžák. V prípade záujmu podporiť tento projekt jednorazovo, anonymne a ľubovoľnou sumou je k dispozícii účet verejnej zbierky Nenechajte ma zomrieť 266 072 0088/1100 Tatra Banka.
Dlhodobý projekt House of Hope, ktorý založilo OZ Magna children at risk v októbri 2003, je zameraný na liečbu detí, nositeľov vírusu HIV v Kambodži. Cieľom projektu je zabezpečiť financovanie liečby a starostlivosti, zabezpečenie komplexnej zdravotnej a sociálnej starostlivosti, ubytovania, stravy, školného, oblečenia a množstva iných aktivít spojených s liečbou a výchovou HIV pozitívneho dieťaťa v Kambodži. Na projekte Dom nádeje sa podieľa aj Vysoká škola zdravotníctva a sociálnej práce Sv. Alžbety v Bratislave pod vedením profesora Vladimíra Krčméryho, medicínskeho garanta projektu. V Kambodži pracujú slovenskí lekári a sociálni pracovníci, ktorí sa tam striedajú v štvormesačných intervaloch.
Výstava, ktorá sa na Slovensku koná pod záštitou ministra zahraničných vecí Eduarda Kukana, je putovná a v roku 2004 sa postupne premiestni do Rotterdamu, Paríža, Prahy a Bangkoku.