Bratislava 30. apríla (TASR) - Uznávanie slovenských vysokoškolských diplomov a dokladov o vzdelaní v krajinách Európskej únie (EÚ) by podľa šéfa rezortu školstva Martina Fronca nemalo spôsobovať po 1. máji vážnejšie problémy.
Rozhodujúci pri uznávaní diplomov bude účel. "Iný systém platí v prípade, ak chce žiadateľ pokračovať v štúdiu, iný ak chce v zahraničí vykonávať povolanie," vysvetlil Fronc.
Automaticky sa budú diplomy uznávať lekárom, zubným lekárom, farmaceutom, veterinárom, architektom, zdravotným sestrám, pôrodným asistentkám a právnikom, ktorí budú chcieť v krajinách únie vykonávať svoje povolanie.
Ďalším stupňom uznávania diplomov je poloautomatické uznávanie, pri ktorom bude potrebné prípadné rozdiely v dĺžke a obsahu štúdia vyrovnať. V praxi to znamená, že záujemca si bude musieť doplniť štúdium alebo zložiť tzv. skúšky spôsobilosti.
V prípade takých povolaní, ako je murár, kaderníčka, masér a v sprievodcovských službách, sa budú diplomy uznávať na základe nadobudnutej praxe. Posledným zo štyroch stupňov bude uznávanie na účely vykonávania konkrétnych služieb.
Problematiku uznávania dokladov o vzdelaní má v kompetencii Stredisko pre ekvivalenciu dokladov o vzdelaní, ktoré spolupracuje s ostatnými európskymi strediskami. Uznávanie dokladov je tiež ošetrené osobitným zákonom z roku 2002, ktorý upravuje aj podmienky SR pre občanov členských štátov únie, poznamenal Fronc.