BRATISLAVA 30. apríla (SITA) - Enormný nárast trestnej agendy zaznamenala slovenská prokuratúra v minulom roku. Ako novinárov informoval na dnešnej tlačovej besede námestník generálneho prokurátora Ctibor Košťál, napriek tomu, že tento stúpajúci trend sa v dôsledku novely Trestného poriadku dal očakávať, takmer 25 percentný nárast trestných vecí oproti predchádzajúcemu roku Generálnu prokuratúru (GP) prekvapil.
Problém podľa Košťála spočíva v tom, že "tomuto trendu bohužiaľ nezodpovedá personálny stav na prokuratúre." Upozornil, že od roku 1990, kedy bolo na Slovensku 728 prokurátorov, sa počet zvýšil len jediný raz, v minulom roku o sedem miest. Pripomenul, že GP by mala v prvom rade zabezpečiť kvalitné podmienky pre prácu okresných a krajských prokuratúr, avšak " my bohužiaľ túto úlohu nemôžeme plniť, pretože nemáme dostatok tabuľkových miest preto, aby ľudia na okresných a krajských prokuratúrach mohli robiť svoju prácu v pokoji a bez nejakých stresov." Dodal, že keby prokurátori na okresných prokuratúrach nepracovali aj počas víkendov, nemohli by svoju prácu riadne stihnúť. GP preto požiadala parlament, aby zaviazal vládu k navýšeniu tabuľkových počtov prokurátorov, štátnych a verejných zamestnancov o 25 percent. Prokurátori v roku 2003 preverili oproti roku 2002 o 77 percent viac vyšetrovacích spisov, vyšetrovateľom a policajným orgánom vrátili na došetrenie o vyše 227 percent vecí viac a o 162 percent viac rozhodnutí vyšetrovateľov zrušili. "To všetko vyžaduje čas," dodal. Upozornil, že aj v netrestnej oblasti sa zvýšil počet podnetov od fyzických a právnických osôb.
V minulom roku musela prokuratúra podľa Košťála čeliť aj "ataku v snahe podriadiť prokuratúru pod výkonnú moc." Išlo predovšetkým o snahu zobrať GP samostatnú rozpočtovú kapitolu a tiež pokusy ministra spravodlivosti zasahovať do rozhodovania generálneho prokurátora. "Zatiaľ, v minulom roku, sa nám tieto útoky podarilo odvrátiť, je otázka či nebudú pokračovať aj v roku 2004," poznamenal Košťál.
GP si pochvaľuje činnosť registra trestov, do ktorého sa z rozpočtu prokuratúry aj fondov PHARE investovalo veľa peňazí. V Bratislave už nie je problém vybaviť na počkanie výpis z registra trestov, uviedol Košťál. Priznal, že "predsa len sa nám tam objavil jeden zádrheľ." Vysvetlil, že v niektorých zákonoch sa vyžaduje, aby uchádzač o zamestnanie vo verejnej službe predložil zamestnávateľovi nie výpis, ale odpis z registra trestov. V odpise sú zaznamenané aj odsúdenia, ktoré sú už zahladené. Košťál to nepovažuje za správne a domnieva sa, že je to v rozpore aj s niektorými zákonmi. V tejto súvislosti už GP hovorila s členmi parlamentných výborov a požaduje, aby sa odpisy nevyžadovali.