BRATISLAVA 30. apríla (SITA) - Oslavy vstupu Slovenska do Európskej únie sa dnes začali slávnostnou ekumenickou bohoslužbou Te Deum vo Veľkom evanjelickom kostole v Bratislave. Na nej sa okrem predstaviteľov rôznych cirkví zúčastnili slovenskí najvyšší ústavní činitelia, poslanci Národnej rady SR, zahraniční diplomati i zástup veriacich. V duchu ekumenizmu jednotlivé modlitby predniesli predstavitelia desiatich cirkví. Požehnanie na záver spoločne udelili predseda Konferencie biskupov Slovenska František Tondra a generálny biskup Evanjelickej cirkvi a. v. na Slovensku Július Filo.
Te Deum je podľa Tondru chválospev, ktorým kresťania chvália Boha pri rôznych veľkých udalostiach. "Vstup do EÚ je hodný tohto spevu," uviedol. Od cirkvi sa podľa neho najviac čakajú mravné hodnoty, pretože bez nich sa nedá žiť. "Čo nemá morálne hodnoty to sa rozpadne," zdôraznil predseda KBS. Podľa Fila je potrebné pamätať na naše duchovné korene. "Boh bol verný k nášmu národu a je na nás, či my budeme verní jemu," povedal biskup Filo. Podľa neho bolo preto dnes potrebné sa modliť za požehnanie v ďalších rokoch.
Podľa premiéra Mikuláša Dzurindu aj keď ľudská vôla je nesmierne dôležitá a tiež vedomosti a úsilie, ale bez požehnania, bez ducha, ktorý pomáha spájať by veľká časť tohto úsilia nemusela byť úspešná. "Preto je správne, že aj v týchto chvíľach si to uvedomujeme a prosíme Najvyššieho, aby stal pri nás aj naďalej, pretože časy budú aj komplikované," uviedol Dzurinda po bohoslužbe pred
Prvý slovenský eurokomisár Ján Figeľ uviedol, že Robert Schuman je jediným politikom, ktorý dostal titul otec Európy. Schumanove postoje sa podľa neho pretavili aj do medzinárodného práva. "V deklarácii OSN je zakotvená hlavná povinnosť, správať sa v duchu bratstva. To je inšpirované kresťanstvom," povedal Figeľ pred novinármi. Zároveň zdôraznil, že inšpirácia na židovskokresťanských hodnotách je tým, čo robí európsky projekt udržateľným. "V Európe bolo už veľa pokusov o zjednotenie, ale boli neúspešné," konštatoval eurokomisár. Ako príklad uviedol rôzne diktatúry, či staroveký Rím. "Bol silný a už predsa neexistuje," dodal Figeľ.