Bratislava 30. apríla (TASR) - Najviac ľudí zo slovenskej spoločenskej elity je vo veku 46 až 55 rokov a viac ako tretina prominentov absolvovala Univerzitu Komenského. Vyplýva to z neformálneho prieskumu Inštitútu pre dobre spravovanú spoločnosť(SGI).
"Ide samozrejme iba o neformálny prieskum, napriek tomu jeho výsledky dávajú určitý obraz o zložení slovenskej elity," uviedla dnes pre TASR Martina Kubánová zo SGI.
Z prieskumu vyplýva, že najviac, 34 percent prominentov, vyštudovalo Univerzitu Komenského, okolo 19 percent technickú a približne 13 percent Ekonomickú univerzitu. Zahraničnú vysokú školu absolvovalo sedem ľudí. Presne 28 osôb, najviac, sa narodilo v mestách. Z krajov, z ktorých vedúci predstavitelia pochádzajú, má najväčšie zastúpenie Bratislavský a po ňom Prešovský kraj, najmenšie Trenčiansky a Trnavský kraj. Vo vzorke boli ženy zastúpené minimálne.
Inštitút uskutočnil prieskum na prelome rokov 2003 a 2004 na vzorke 47 ľudí, z ktorých boli len dve ženy. Respondenti uviedli svoje údaje o roku a mieste narodenia a vzdelaní. "Vybrali sme špičku spoločensko-politického diania, školstva a súkromného sektora," vysvetlil Rastislav Duriš zo SGI.
Okrem najvyšších ústavných činiteľov sú medzi respondentmi ministri, predsedovia parlamentných strán, primátori najväčších miest, rektori, riaditelia štátnych inštitúcií a veľkých podnikov, predstavitelia cirkví a médií.
Inštitút sa pri tvorbe výskumu inšpiroval podobným z Veľkej Británie.