Bratislava 1. mája (TASR) - Slovenská republika sa dnes stala členským štátom Európskej únie. Spolu s Českou republikou, Maďarskom, Poľskom, Slovinskom, Maltou, Cyprom, Estónskom, Litvou a Lotyšskom úderom polnoci rozšírila európske spoločenstvo na 25 krajín. Historické rozšírenie únie o stredo a východoeurópske štáty znamená definitívne prekonanie obdobia rozdelenej Európy.
Slovensko vstupom zavŕšilo integračný proces, ktorý sa začal dohodou o pridružení k EÚ v roku 1993. Prístupové rokovania s úniou sa začali v roku 2000 a skončili v decembri minulého roku.
Členstvom v únii Slovensko odstúpilo európskym orgánom časť svojej zvrchovanosti, zároveň získalo právo spolupodieľať sa na európskom rozhodovacom procese a formovaní politík EÚ. Začlenilo sa zároveň do jednotného európskeho trhu, ktorý eliminuje bariéry voľného pohybu ľudí, tovarov, služieb a kapitálu.
Vstup do únie podporovali všetky parlamentné strany. Podľa aprílového prieskumu agentúry Focus so vstupom súhlasí 77,6 percenta obyvateľov Slovenska, naopak 17,5 percenta občanov tento krok neschvaľuje.
Slovenskú ekonomiku nečakajú žiadne prevratné zmeny, nakoľko väčšina podnikov sa na vstup už dlhšie pripravovala. Nové zahraničné investície a zdroje z podporných eurofondov by však mali významne napomôcť dobudovaniu infraštruktúry.
V oblasti daní zostáva priame zdanenie v rukách jednotlivých štátov. Harmonizácii podliehajú iba spotrebné dane. Slovenské sadzby pri pive, víne, liehu aj minerálnych olejoch sú však už teraz na úrovni, ktorá zodpovedá minimálnym požiadavkám EÚ. Spotrebná daň z cigariet sa ale ešte bude musieť k začiatku januára dostať na 57 percent celkovej ceny cigarety. Veľké zmeny nastanú ale v clách, ktoré pohnú aj cenami niektorých tovarov. Od polnoci totiž prestal platiť slovenský colný zákon. Colné zaťaženie niektorých tovarov z tretích krajín mimo Európskeho spoločenstva tak vzrastie.
K žiadnemu cenovému šoku by prísť nemalo. Cenovú úroveň únie by Slovensko malo dobiehať postupne spolu s rastom mzdovej hladiny. Napríklad u potravín sa očakáva zdraženie o asi 10 percent, keď významnejší cenový skok nastane len u cukru a ryže.
V sociálnej oblasti bude mať Slovensko pri nastavovaní svojho systému sociálnych dávok slobodu rozhodnutia. V oblasti zamestnávania sa Slováci budú môcť úplné voľne zamestnať v nových členských krajinách a ďalej v Írsku, Veľkej Británii a Švédsku. Ostatní členovia pôvodnej európskej pätnástky, osobitne Nemecko a Rakúsko zavadzajú rôzne ochranné opatrenia.