Na dnešnom slávnostnom zasadnutí Národného konventu o EÚ to uviedol premiér Mikuláš Dzurinda, ktorý zároveň predstavil takzvané slovenské desatoro o EÚ. Podľa predsedu vlády by mala v únii každá krajina slobodne rozhodovať o svojom osude, no zároveň by všetci členovia mali niesť zodpovednosť za budúcnosť. EÚ by mala byť úniou rovnoprávnych štátoch, rovnoprávnych občanov. Ako Dzurinda zdôraznil, členské štáty by mali rozvíjať spoločnú obrannú a bezpečnostnú politiku, avšak nejsť proti Severoatlantickej aliancii.
Vicepremiér Pál Csáky upozornil, že vstup do EÚ nie je koniec našej cesty. "Je to koniec dôležitého obdobia, ale začiatok novej, ešte náročnejšej cesty", vyhlásil. Teraz bude musieť podľa neho Slovensko obstáť v tvrdom konkurenčnom prostredí. Uvedomuje si, že prídu aj problémy, avšak už sme v kvalitatívne inej situácii. Podľa Csákyho nás už čaká menej otrasov a už skôr občania pocítia zlepšovanie sociálnej aj ekonomickej situácie. O pár mesiacov zrejme nastane medzi obyvateľmi určitá vlna sklamania, či vytriezvenia. Euroskeptikom však odkázal, že ešte nikdy sa nestalo, aby sa v krajine vstupujúcej do EÚ zhoršila ekonomická alebo sociálna situácia. Vicepremiér je presvedčený, že Slovensko je odsúdené na úspech.
Podľa britského ministra pre Európu Denisa MacShanea bude Slovensko onedlho stáť pred otázkou, či chceme budovať Európu. "Nepýtajte sa, čo môže Európa urobiť pre Slovensko, ale čo Slovensko môže urobiť pre Európu", konštatoval minister. Ako poznamenal, Slovensko bude mať takú tvár, akú si ju samo vytvorí. "napríklad teraz máte dobré meno aj vďaka hokeju i automobilovému priemyslu, ktorý sem prichádza," dodal MacShane.
Na slávnostnom zasadnutí Národného konventu o EÚ sa v starej budove Národnej rady na Župnom námestí zúčastnil popri diplomatoch, poslancoch, ministrovi obrany a šéfovi rezortu práce a sociálnych vecí aj bývalý slovenský prezident Michal Kováč. Ten pri príležitosti vstupu Slovenska do EÚ navrhol, aby sa zmenila slovenská štátna hymna.