Bratislava 2. mája (TASR) - Potenciálni pestovatelia tzv. technickej konope na Slovensku sú oproti svojim kolegom z členských štátov Európskej únie (EÚ) v nevýhode.
Pre TASR to povedal Boris Baňas z neinvestičného fondu Prečo Nie konope, ktorý od roku 1998 pracuje na znovuoživení konopárstva na Slovensku. "Keďže SR nemá v súčasnej dobe ani kvótu, nemá nárok žiadať od EÚ hektárové dotácie, ktoré sa donedávna pohybovali na úrovni 641 eur na hektár," vysvetlil Baňas. Dopyt po konope siatej v Európe pritom podľa neho prevyšuje ponuku.
Za hlavnú prekážku rozvoja konopárstva na Slovensku považuje Baňas nerozlišovanie medzi technickou a psychoaktívnou konopou. "Pestovanie a spracovanie technickej konope zákon posudzuje ako výrobu omamných látok, napriek tomu, že európska legislatíva tento rozdiel uznáva," poznamenal Baňas. Zároveň definuje inštitút oznamovacej povinnosti oproti povoľovaciemu konaniu, ktoré platí na Slovensku. V praxi to znamená, že slovenský pestovateľ technickej konope potrebuje povolenie od Ministerstva zdravotníctva SR, zatiaľ čo jeho českému kolegovi stačí oznámiť to na príslušný krajský odbor ministerstva pôdohospodárstva.
"Po 1. máji sme v rámci európskeho právneho kontextu mimo úpravy pestovania technickej konopy, ktorá má obsah účinnej látky THC pod 0,2 percenta," dodal Baňas. Upozorniť na tento nepriaznivý stav sa zástupcovia neinvestičného fondu Prečo nie konope rozhodli aj poslancov Národnej rady SR, verejného ochrancu práv i zástupcov jednotlivých ministerstiev.
Konopa siata dopestúvaná na Slovenku prakticky nemá omamný exkrét. Pestuje sa hlavne pre vlákno, ktoré je pevné a značne odolné proti hnilobe. Zhotovujú sa z neho povrazy, plachty, rybárske siete, vrecia, kordy do pneumatík, tkaniny na výrobu odevov a iné. Z plodov sa získava olej, ktorý sa používa pri výrobe lakov, fermeží, mydla a v potravinárstve. Konopa siata sa na Slovensku pôvodne pestovala ako priadna rastlina pre vlákno. Jej pestovanie a šľachtenie bolo na našom území zastavené v roku 1988.
ms som