"Väčšine žiadateľov sme už písomne odpovedali, či sú v evidenciách záznamy o dokumentoch vedených k ich osobám," uviedol predseda Správnej rady Ústavu pamäti národa Ján Langoš pre TASR.
ÚPN podľa jeho slov už spustil vlastný informačný systém vrátane databázového a skenovacieho pracoviska. "Zrýchlilo sa aj odovzdávanie písomností z archívov Slovenskej informačnej služby," doplnil. Už sme sa stabilizovali aj personálne. Pokryté sú už aj tie naliehavé úlohy, teda sprístupňovanie dokumentov. Langoš prisľúbil zverejniť "optimistické čísla" už počas najbližšieho týždňa.
"Starí ľudia sú dosť sklamaní tým rozsahom písomností, ktoré sa zachovali trebárs z tých 50. rokov," zdôraznil. Podľa Langoša čakajú ústav zložité rokovanie s českou stranou, pretože mnohé vojenské spisy sa naďalej nachádzajú v depozitoch Ministerstva obrany ČR.
"Tú bitku som zniesol, na výkone mojej práce, na plnení úloh to nezanechalo žiadnu stopu. Jediné, k čomu to viedlo, táto skúsenosť, sú kroky k takému zásadnému posilneniu bezpečnosti ÚPN," skonštatoval Langoš v súvislosti s incidentom z 23. marca, kedy ho v Bratislave prepadli traja neznámi páchatelia. Pri útoku prišiel o prsteň a utrpel zranenia, ktoré si vyžiadali lekárske ošetrenie. Bývalý federálny minister vnútra nechcel polemizovať, či išlo o náhodný alebo cielený útok. "Je to v rukách polície a nechám to celkom na nich," podotkol.
Sprísnené opatrenia sa podľa jeho slov týkajú zabezpečenia budovy a archívov ako aj samotných pracovníkov ústavu. Ani po útoku však Langoš nebude mať osobnú ochranku.