Bratislava 2. mája (TASR) - Jednota dôchodcov Slovenska (JDS) je znepokojená Správou vlády o pripravenosti rezortu zdravotníctva na plnenie koncepcie zdravotnej starostlivosti (ZS).
Predseda JDS Kamil Vajnorský ju považuje za diskrimináciu podľa veku, napriek tomu, že Ústava SR zaručuje rovnaký prístup k ZS. Upozornil na v správe deklarovaný tretí prístup k ZS podľa veku. "Princíp rôznych balíkov podľa veku predpokladá, že čím je človek starší, tým menší bude rozsah hradenej zdravotnej starostlivosti a sústredí sa viac na symptomatickú liečbu ako odstránenie choroby. V závere časti správy sa hovorí, že v takomto prípade radšej podporuje zachránenie mladšieho života pred starším", povedal Vajnorský.
"V demokratickej spoločnosti napísať takéto myšlienky na papier je prakticky neprípustné," vyhlásil Vajnorský. Preto JDS oslovilo listom všetkých poslancov a upozornilo ich na obsah uvedenej vládnej správy, ktorú vzala vláda na vedomie 25. februára.
Na stretnutí Slovenskej lekárskej komory k uvedenej informácii prezident SLK Milan Dragula označil spomínané diskriminačné znenie vládnej správy za hyenizmus. On sám má v súčasnosti 56 rokov.
"O pár rokov budem mať 60. Keby som mal potom dostať len nejakú základnú ZS iba preto, aby spoločnosť nemusela na zlepšenie môjho zdravia vynakladať prostriedky, ktoré sa majú dať mladším, je to do istej miery eutanázia. SLK ostro odmieta takúto diferencovanosť," zdôraznil Dragula.
Prezident Slovenskej lekárskej únie špecialistov Andrej Janco prítomným novinárom vysvetlil, že pod symptomatickou liečbou možno chápať príznakovú liečbu. Ako príklad uviedol pacienta, ktorý popri srdcovej chorobe aj kašle. Podľa správy vlády lekár má chorému podávať liek proti kašľu a nie na liečbu srdca. Rovnako by sa malo postupovať, ak má pacient rakovinu hrubého čreva a dostane hnačku, tak liečiť sa bude hnačka a nebude sa riešiť samotná príčina zdravotného stavu.
Podľa Jancu "je to v rozpore s etikou, medzinárodnou chartou práv pacienta, kde sa uvádza, že človek aj vo vysokom veku má právo byť liečený kauzálne a príčinne." Janco nesúhlasí s tým, keď takéto prístup niekto označuje za eutanáziu, lebo "táto je informovaný súhlas s ukončením života v spojitosti s nevyliečiteľnou chorobou". Naopak Janco nabádanie na takýto postup označil za genocídu.
za som