Bratislava 2. mája (TASR) - Výhrady voči štýlu politiky premiéra Mikuláša Dzurindu ani po poslednej Koaličnej rade neskončili, tvrdí predseda Národnej rady SR a KHD Pavol Hrušovský.
Menšinovo sa dá podľa neho vládnuť iba vtedy, ak to má istú kultúru a pravidlá. "Tu začíname ale vytvárať nebezpečný precedens, že získavame poslancov nie na základe istého záujmu podporiť ten alebo onen zákon a súhlasiť s ním, ale za isté výhody, ktoré z tejto podpory môžu získavať," povedal Hrušovský v relácie STV O 5 minút dvanásť. V parlamente sa tak podľa neho objavujú dve kategórie poslancov - jedna, ktorá sa cíti byť zodpovedná za plnenie programu vlády a druhá, ktorá môže na tom niečo získať. Hrušovský si myslí, že to môže byť provokatívny prostriedok aj pre poslancov koalície.
Kritika na adresu Dzurindu podľa Hrušovského neskončila, ale predpokladá, že výzvy na odstúpenie premiéra už nebude predkladať žiadna z koaličných strán. Dzurinda má podľa neho dôveru koalície, "pretože vládna koalícia sa zatiaľ nerozhodla navrhnúť jeho odvolanie". Šéf kresťanských demokratov tiež kritizoval, že SDKÚ nerokovala s poslancami Slobodného fóra.
KDH podľa Hrušovského navrhuje dodatok ku Koaličnej zmluve bez špecifikovania oblastí, v ktorých sa bude vo vláde rozhodovať konsenzom, avšak s možnosťou využiť právo veta. Tento princíp môže podľa neho zastabilizovať koalíciu tým, že do parlamentu sa budú dostávať len tie návrhy, v ktorých je zhoda aspoň 68 poslancov a ľahšie sa potom bude hľadať podpora medzi ďalšími poslancami. Hrušovský pritom apeluje, aby sa podpora pre vládne návrhy zákonov hľadala u tých poslancov, ktorí odišli z vládnej koalície.
Minister financií Ivan Mikloš nevidí problém v zavedení princípu konsenzu vo vláde a myslí si, že to v zásade tak fungovalo aj doteraz. Hrušovský mu na to pripomenul rozhodovanie o odvolaní Jána Mojžiša z postu šéfa Národného bezpečnostného úradu, s ktorým nesúhlasilo KDH a SMK. Toto podľa predsedu parlamentu rozbilo celú vládnu koalíciu.
Mikloš považuje za nenáležité výzvy Bugára na odstúpenie premiéra. Je podľa neho neslušné, ak sa vytvára cez médiá tlak na koaličného partnera vo veci, ktorá je výsostnou záležitosťou tejto strany. SDKÚ sa chce podľa neho usilovať o podporu návrhov zákonov u všetkých poslancov. "Je logické, že najpravdepodobnejšia je dohoda s tými, ktorí deklarujú, že chcú podporovať programové vyhlásenie vlády," konštatoval. Skutočnosť, že medzi SDKÚ a SF neboli v poslednom čase rokovania o vnútropolitickej situácii, vysvetlil Mikloš kategorickou požiadavkou slobodných na odstúpenie premiéra. O podpore pre jednotlivé zákony však chcú s nimi rokovať.