väčšina strán u nás všeľudové hlasovanie o základnom dokumente EÚ nepodporuje. Proti je aj jeho SDKÚ. "Zatiaľ nemáme k tomu záver, je to predmetom politických rokovaní. Doterajšie rokovania svedčili o tom, že väčšina politických strán na Slovensku preferuje ratifikáciu v parlamente bez referenda. Ale nie je to ešte definitívne stanovisko," uviedol Kukan.
Budúci prezident Ivan Gašparovič je pripravený vypísať referendum o budúcej ústavnej zmluve EÚ, myslí si však, že nie je potrebné. Obsah ústavy by bol podľa neho pre ľudí veľkou neznámou. "Čiže v referende budú rozhodovať o niečom, čo im obsahovo nebude známe. Z tohto pohľadu si myslím, že absolútna požiadavka, že referendum musí byť, nemá miesto," povedal pre SITA. Zároveň dodal, že ak si občania a politické strany budú žiadať referendum, nie je proti, aby sa uskutočnilo.
EÚ sa chce na ústavnej zmluve dohodnúť do konca írskeho predsedníctva v júni. Rýchlu dohodu predpokladajú podľa Kukana mnohé členské štáty. "Intenzívne bilaterálne rokovania naznačujú, že sa črtá kompromis, ktorý by bol prijateľný pre všetkých aj v najťažšej otázke väčšinového rozhodovania, na ktorom stroskotala mimovládna konferencia," konštatoval. Kompromisný návrh Írska, ktorý vzišiel z dvojstranných rokovaní s členskými štátmi, posúdia 4. mája v Dubline experti. 17. a 18. mája sa v Bruseli zídu ministri zahraničných vecí 25-ky, podľa výsledku schôdzky zvolá Írsko ich ďalšie rokovanie. Ak sa dohodnú, definitívne má historicky prvú európsku ústavu odsúhlasiť júnový summit šéfov štátov a vlád.
SITA vydá k správe zvukovú správu.