Bratislava 31. októbra (TASR) - S dnešným rozhodnutím vlády, podľa ktorého sa má platiť za externé štúdium na vysokých školách, nie je spokojná ľavica ani pravica.
Podpredseda SDĽ Ľubomír Andrassy dúfa, že táto právna norma neprejde pri definitívnom schvaľovaní v parlamente a nestane sa "prekážkou rovnosti šancí". Ľavicoví demokrati podľa neho urobia všetko pre to, aby sa nespoplatňovali ani denné ani externé formy štúdia. Zákonodarný zbor by mal postupovať ináč ako vláda a mal by zabrániť znemožneniu šancí na vzdelávanie pre mladých ľudí, povedal Andrassy pre TASR.
Nespokojnosť s rozhodnutím vlády vyjadril aj štátny tajomník Ministerstva školstva SR Martin Fronc (KDH). Zdôraznil, že kresťanskí demokrati presadzovali celoplošné zavedenie poplatkov s efektívnym fungovaním študentského pôžičkového a štipendijného fondu. "Keďže už na koaličnej rade sa rozhodlo, že sa štúdium celoplošne nespoplatní, KDH požadovalo, aby sa neplatilo ani za jeho externú formu." Ako zdôraznil, ide o vyberanie poplatkov za vybranú skupinu približne 33 tisíc študentov, pričom z prevažnej časti nejde o pracujúcich, ale najmä o čerstvých absolventov stredných škôl, ktorí sa nedostali na interné štúdium. Poslanci KDH budú podľa neho presadzovať aj v parlamente bezplatnú formu vysokoškolského štúdia.
Predseda DS Ľudovít Kaník si myslí, že spoplatnenie externého štúdia výrazne nezlepší situáciu vysokých škôl. Nazdáva sa, že nová realita presvedčí politikov, že je nevyhnutné celoplošné spoplatnenie štúdia na vysokých školách. Vedenie rezortu v tejto súvislosti podľa neho zanedbalo vytvorenie systému, ktorý by zabezpečil sociálnu dostupnosť štúdia aj v prípade jeho celoplošného spoplatnenia, ktoré presadzujú aj občianski demokrati. "Myslím si, že by sa malo oveľa intenzívnejšie pracovať na systéme, ako prostredníctvom pôžičkových fondov, sociálnych fondov, štipendijných fondov zabezpečiť spoplatnenie aj dostupnosť štúdia," povedal dnes Kaník pre TASR. Dodal, že tým pádom by sa zároveň stali bezpredmetnými "pseudoľavičiarske" argumenty o zneprístupnení vzdelania všetkým vrstvám obyvateľstva. Čiastočné spoplatnenie štúdia na vysokých školách považuje za "malý krok vpred". Zavedenie týchto poplatkov však podľa neho nepredstavuje závažnú zmenu, pretože za externé štúdium sa už teraz platí.
Vláda SR dnes schválila návrh vysokoškolského zákona a rozhodla, že za externé štúdium na vysokých školách sa bude platiť. Za tento pozmeňujúci návrh, ktorý podal vicepremiér Ivan Mikloš, však nehlasovali ministri za SDĽ. Presadením Miklošovho návrhu sa legalizuje a právne reguluje stav, kedy vysoké školy vyberali poplatky za externé štúdium "nadivoko". Výber poplatkov totiž organizujú súkromné firmy a vysokým školám sa tak dostáva len časť prostriedkov, ktoré zaplatia študenti. O výške poplatkov za externé štúdium rozhodne vláda po tom, čo návrh vysokoškolského zákona schváli Národná rada SR. Vysokoškolský zákon, ktorý zásadne mení aj súčasné postavenie škôl, začne platiť od 1. apríla budúceho roku.